Metal sektöründe faaliyet gösteren bir işyerinde, çalışanların beslenme alışkanlıkları
Nutrition habits of employees working at an institution of metal industry, institute of health sciences
  1. Tez No: 224250
  2. Yazar: SELEN SÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bedensel ve zihinsel yönden sağlıklı olmak ve sağlığı devam ettirmek yeterli ve dengeli beslenme ile mümkündür. Teknolojik gelişmeler, kentleşme ve çalışan sayısındaki artışa paralel olarak beslenme hizmetlerinin önemi de artmakta ve çalışan kesimin günde en az bir öğünü iş yerinde yeme zorunluluğu doğmaktadır. Metal sektöründe faaliyet gösteren iş yerinde yapılan bu çalışma işçilerin beslenme alışkanlıklarının saptanmak, boy, ağırlık, bel çevresi ve kan basıncı ayrıca metabolik sendrom taşıyabileceği düşünülen işçilerde kan lipitleri ve açlık kan şekeri ölçümleri yaparak bu doğrultuda beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzları ile ilgili önerilerde bulunmak amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın yapıldığı fabrikada çalışan 278 işçinin tamamı araştırmaya katılmıştır. Katılımcılar ortalama 44.76 yaşındadır, yarısından fazlası (%58.3) endüstri meslek lisesi mezunudur. Araştırmanın yapıldığı iş yerinde ortalama 19.07±8.69 yıldır çalışmaktadırlar. İşçilerin tamamına yakını (%97.8) öğle yemeğini iş yerinde yemektedir. Sigara kullanım sıklığı %41.7, alkol kullanım sıklığı %5.8,'dir. Günlük çay tüketimi ortalama 8,34±4,66 çay bardağı; su tüketimi 6,59±4,06 su bardağıdır. Katılımcıların %72,3'si her gün düzenli üç ana öğün yemektedir; %62.6'sının temel öğünler dışında yiyecek-içecek tüketme alışkanlığı vardır. 28-35 yaş grubu işçilerin temel besin gruplarından üç öğünde tüketme sıklığı daha yaşlı olan işçilere göre yüksektir (p=0.028). Katılımcılar sebze ve meyve; et, yumurta, kurubaklagil; süt ve süt ürünleri bakımından yetersiz beslenmektedir. Günlük tahıl grubu besin tüketimleri yeterli fakat beyaz ekmek ağırlıklıdır. İşçilerin %41'inin hazır yemek (fast-food) türü besin tüketme alışkanlığı vardır. İşçilerin %52.5'i hafif şişman (BKİ=25.00-29.99), %18.3'ü obezdir (BKİ?30.00). BKİ ortalaması 27,30±3,53 kg/m2'dir. Katılımcıların % 20.9'unun bel çevresi 102 cm'den fazladır (ortalama 94,67±11,50 cm). 16 kişide metabolik sendrom olasılığı söz konusudur.
Özet (Çeviri)
To maintain a healthy body and mind, one has to have a balanced and sufficient diet. The importance of nutritional services has increased due to technological developments, urbanization and the increase in the number of working people as these people have at least one meal during working hours a day. This study conducted at a metal industrial institution focuses on the dietary habits of workers. The study also aims to advise workers with a metobolic syndrome risk by measuring their height, weight, waist circumference, blood pressure, bloood lipit values and fasting blood sugar measures, on their life styles and dietary habits. All 278 workers employed at the studied institution participated in the survey conducted. The average age of the participants is 44.76. More than half of them are graduates of vocational high schools (58%). They have been working at the forementioned institution for 19.07±8.69 years on average. Almost all the workers have lunch at work (97.8%). The percentage of smokers is 41.7%, the percentage of alcohol users is 5.8%. The average tea consumption per day is 8,34±4,66 tea glasses; water consumption is 6,59±4,06. 72,3% of the participants have 3 main courses every day on a regular basis. 62.6% consume food and beverages in addition to main courses. The average of 28-35 age group participants? percentage of consuming main food groups in 3 main courses, is higher than older participants? (p=0.028). Participants are not sufficiently nourished when it comes to vegetable, fruit, meat, egg and beans, milk and dairy products. Their daily grain products consumption is sufficient, however it is mostly based on white bread. 41% of workers comsume fast food products. 10.5% of participants are on a diet because of various reasons. The percentage of having breakfast regularly and eating between meals in those people who drink more than 8 glasses of water a day is higher than those who drink less water (p=0.012). 70.8% of the workers are overweight (BMI?25). The average BMI is 27,30±3,53 kg/m2. The waist circumference of 20.9% participants is more than 102cm(ave.94,67±11,50 cm).