pasif sigara içiciliğinin çocuk sağlığı üzerine etkilerinin incelenmesi ve idrarda kotinin düzeyi ile değerlendirilmesi
the effects of passive smoking on children's health and evaluation with urine cotinine levels
  1. Tez No: 535889
  2. Yazar: DİLEK KAHVECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ DALLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Pasif sigara maruziyeti çocuklarda pnomoni, bronşiolit, bronkopnomoni, astım oluşumu ve alevlenmesi, orta kulak iltihabı, ani bebek ölümü sendromu, diş çürükleri, büyüme gelişme geriliği, dislipidemi, çocukluk çağı kanser sıklığında artış, kognitif fonksiyonlarda bozukluğa sebep olan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Çocukluk çağında pasif sigara maruziyetinin engellenmesiyle erişkin dönemde ortaya çıkacak birçok hastalığın önüne geçilebilir.Bu çalışmada pasif sigara maruziyetinin çocuk sağlığı üzerine etkilerini araştırmak amaçlandı.Çalışmaya Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Polikliniği'ne herhangi bir nedenle başvurup, aile bildirimlerine göre evinde en az bir aktif içici bulunan 80 çocuk ve evinde aktif içici bulunmayan 80 kontrol olgusu alındı. Ebeveynlere çocukların ve ailelerin sosyodemografik özeliklerini, sigara kullanımı alışkanlıklarını ve bir yıl içinde geçirdiği hastalıkları sorgulayan bir anket formu uygulandı. Pasif sigara maruziyetini değerlendirmek amacıyla çocukların sabah ilk idrarları toplandı ve idrarda nikotinin ana metaboliti olan kotinin düzeyi ölçüldü.Pasif sigara maruziyeti olan grupta son bir yıl içinde geçirilen hastalık sayısı ve hışıltı sıklığı artmış olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Passive smoking is a major public health problem which causes pneumonia, bronchiolitis bronchopneumonia, asthma, middle ear infections, sudden infant death syndrome, dental caries, growth retardation, dyslipidemia, childhood cancer and cognitive function disorders in children. Many diseases in older ages can be prevented by avoiding the passive smoke exposure in childhood.The aim in this study is to evaluate the effects of passive smoking on children's health.Children admitted to Ankara Training and Research Hospital pediatric clinic, 80 of which having at least one active smokers at home and 80 control cases without any active smokers at home, were included the study. Sociodemographic features, smoking habits and the diseases within a year were investigated. In order to assess children's exposure to passive smoking, first morning urines were collected and the urine cotinine level, which is the main metabolite of nicotine, was measured.In the group with passive smoke exposure, the number of diseases exprerienced in the last year and frequency of wheezing were found to be increased.