İshalli ve sağlıklı kuzularda pasif transfer durumu, serum growth hormon ve insulin like growth faktör -1 düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between passive transfer status, serum growth hormone and insulin like growth factor -1 levels in diarrheic and healthy lambs
  1. Tez No: 535898
  2. Yazar: FATİH KAVUKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM MUTLU TEMİZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sunulan çalışmada, neonatal periyot ve sonrasındaki erken dönemde (Insulin-like Growth Factor-I) IGF-1 ve (Growth Hormone) GH değişimlerinin irdelenmesi, pasif transfer yetmezliğinin (PTY) tespitinde kullanılacak pratik testlerin IGF-1 ve GH değerleri arasındaki ilişkilerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışma, Bursa'nın Karacabey ilçesinde özel bir koyun çiftliğinde gerçekleştirildi. Çalışma materyalini, 15 ishalli, 15 sağlıklı olmak üzere toplam 30 adet kıvırcık ırkı kuzu oluşturdu. İshalli ve sağlıklı kuzuların oluşturduğu gruplarda, sağlıklı grupta 8 erkek ve 7 dişi, ishalli grupta 7 erkek ve 8 dişi kuzu, ikizlik-tek oranları her iki grupta eşit olacak şekilde dağıtıldı. Hayvanlar, kolostrum alımını takiben doğum anı, 7., 14., 21., 35., 49. ve 63. günlerde klinik durumları takip edilerek, canlı ağırlık ölçümleri yapıldı, ayrıca serumluk ve EDTA'lık kan örnekleriyle, dışkı örnekleri alındı. Alınan kan örneklerinden IGF-1 ve GH düzeyleri ELISA yöntemiyle, (Gamma Glutamyl Transferase) GGT reflotron cihazıyla kuru sistemde, (Gluteraldehit Koagülasyon Testi) GKT süresi ise taze hazırlanan GKT solüsyonu ile manuel olarak ve Total Protein düzeyleri ise Refraktometre ile manuel olarak ölçüldü. Sunulan çalışmada, özellikle doğum zamanı, 49. ve 63.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN PASSIVE TRANSFER STATUS, SERUM GROWTH HORMONE AND INSULIN LIKE GROWTH FACTOR -1 LEVELS IN DIARRHEIC AND HEALTHY LAMBS In this study, it was aimed to determine the usefulness of practical tests for the follow-up of sufficient colostrum intake in lambs, and also to investigate the Insulin Like Growth Factor-I (IGF)-19 and Growth Hormone (GH) changes in the neonatal period and in the early period, and to determine the relationship between the IGF-1 and GH values along with passive transfer tests. The study was carried out in a private sheep farm in Karacabey district of Bursa. The study material contained 15 healthy lambs and 15 diarrheic lambs of 'Kıvırcık' breed. In groups with diarrhea and healthy lambs, 8 male-7 females in healthy group, 7 male and 8 female lambs in diarrhea group were distributed to be equal in both groups. The animals were followed on the 7th, 14th, 21st, 35th, 49th and 63st days prior the colostrum intake by monitoring their clinical conditions and by taking the live weight measurements, serum and EDTA blood samples and stool samples were also obtained on stated days. IGF-1, GH levels were measured by ELISA method, Gamma-Glutamyl Transferase (GGT) enzyme was measured using 'Reflotron', Gluteraldehyte Coagulation Test (GKT) was measured manually with freshly prepared GKT solution and Total Protein levels were measured manually with refractometer.