Direkt el grafilerinde phalanx uzunlukları ve phalanx'ların tüm phalanx uzunluğuna oranı ölçümü ile cinsiyet tayini denemesi
A trial of the gender determination using the measurement of the lengths of the phalanges and the proportion of each phalanx to the total length of phalanges on direct hand X-ray films
  1. Tez No: 535899
  2. Yazar: TANJU ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLAL ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Antropometri, canlı ve cansız bireylerin fiziksel özelliklerini çeşitli ölçüm yöntemleri ile boyutlandırarak sınıflandırma tekniğidir. İnsan iskeletini oluşturan kemikler, iskeletten cinsiyet tayini yapılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmamızın amacı; ossa digitorum manus'un antropometrik ölçüm yöntemleri ile cinsiyet analizinde kullanılabilirliğini denemektir. El ve ayak kemiklerinin antropometrik olarak ölçümlerinden cinsiyet tayini yapılabileceği ve phalanx uzunluğunun ossa metatarsi ile ossa metacarpi uzunluğundan daha iyi sonuç vereceği bulmuştur. Bu bulgu bize, kısa kemiklerin diğer kemiklere göre avantajlarının olduğunu gösterir. Kimlik belirlenmesinde cinsiyet tayini en önemli özellik olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışma, Karabük Üniversitesi Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine müracaat etmiş, herhangi bir el patolojisi olmayan ve ortopedik cerrahi girişim geçirmemiş 20-40 yaş grubundaki 60 bireyin (30 Kadın, 30 Erkek) direkt el grafi görüntüleri kullanılarak yapılmıştır. Ölçüm sonuçlarına göre phalanx proksimalis, media ve distalis'lerin ortalama uzunlukları erkeklerde daha fazla olup sırası ile 4,17 cm, 2,62 cm, 2,03 cm; kadınlarda ise sırası ile 3,82 cm, 2,40 cm, 1,79 cm olarak ölçüldü. Erkek ve kadın bireyler arasında; birinci parmağın phalanx proksimalis uzunluğunun birinci parmak uzunluğuna (PP/Dg1), dördüncü parmağın phalanx proksimalis uzunluğunun dördüncü parmak uzunluğuna (PP/Dg4) ve beşinci parmağın phalanx proksimalis uzunluğunun beşinci parmak uzunluğuna (PP/Dg5) olan oranlarında sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Antropometry is a classification technique which sizes physical properties of living and non-living individuals with various measurement methods. Some bones forming the human skeleton play an important role in the gender determination from the skeleton. The purpose of our study is to control whether ossa manus can be used with the anthropometric measurement methods in gender determination. It was found that the gender determination can be performed from the anthropometric measurements of the hand and foot bones and the phalanx length will give better result than the metacarpal and metatarsal bones' length. This finding shows us that short bones have some advantages over other bones. The gender determination remarks as the most important feature in identification. This study was performed by using the direct radiograms of 60 individuals (30 Female, 30 Male) at the 20-40 age group who applied to Karabuk University Karabük Training and Research Hospital and had no pathology and orthopedic surgery. According to the measurement results, the average lengths of proximal, middle and distal phalanges were measured as 4.17cm, 2.62 cm, 2.03 cm in males respectively and 3.82 cm, 2.40 cm, 1.79 cm in females respectively. Among male and female individuals, the results in proportions of the proximal phalanx length of first finger with the first finger length (PP/Dg1), of proximal phalanx length of the fourth finger with the fourth finger length (PP/Dg4) and of proximal phalanx length of the fifth finger with the fifth finger length (PP/Dg5) were found statistically meaningful.