Yerel yönetimlerin sağladığı spor hizmetlerine ilişkin beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin beklentilerinin incelenmesi(Balıkesir ili örneği)
Relations of sports services provided by local governments and investigation of students' expectations (Balikesir province case)
- Tez No: 535978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ NACİ ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, Balıkesir Büyükşehir ilindeki yerel yönetimlere ait spor tesislerinden yararlanan Balıkesir üniversitesi beden eğitimi ve spor yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin bu tesislerden beklentilerini, cinsiyet, yaş, spor branşı, öğrenim gördükleri bölüm ve ailelerinin gelir durumlarına göre karşılaştırmaktır. Çalışmanın örneklemini Balıkesir Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu' nda öğrenim gören 124'ü kadın 116'sı erkek toplam 240 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Yasin TEKİN tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik, t-testi ve ANOVA uygulanmıştır. Verilerin analizi sonucunda, çalışmanın Cronbach Alpha iç tutarlık katsayısı 0,91 bulunmuştur. Çalışmaya katılan öğrencilerin anket sorularına verdikleri cevapların ortalaması X=2,17 çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the expectations of the students studying at Balıkesir University Physical Education and Sports College from the sports facilities of Balıkesir Büyükşehir province according to their income, gender, age, sport branch, the department they study and their families. The sample of the study consisted of 240 students (124 female, 116 male) studying at Balıkesir University School of Physical Education and Sports. The questionnaire form developed by Yasin TEKİN was used as a data collection tool. In the analysis of the data, descriptive statistics, t-test and ANOVA were applied. As a result of the data analysis, the cronbach alpha internal consistency coefficient of the study was 0.91. The average of the students' answers to the questionnaire was X = 2,17.