Yerel yönetimlerin spor hizmetlerinde insan kaynaklarının etkin ve verimli kullanım düzeyinin araştırılması (İ.B.B. Spor A.Ş. örneği)
Study on local governments? an effective and efficient use of human resources in sports services (İ.B.B. Sports A.Ş. case)
- Tez No: 289035
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait bir kurum olan Sportif Etkinlikler A.Ş.'de insan kaynaklarının etkin ve verimli kullananım düzeyini araştırmayı amaçladık. Araştırmamız iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama insan kaynakları yönetimi, etkin ve verimlilik, yerel yönetimler ve Spor A.Ş. ile ilgili literatür taramasından oluşmaktadır. İkinci aşama ise insan kaynaklarının ilkeleri ışığında hazırlanmış ve güvenilirliği test edilmiş anket çalışmasından meydana gelmektedir. Personel anketleri iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm kişisel bilgiler; ikinci bölüm ise iş analizi iş tanımları, eğitim ve geliştirme, performans yönetimi, ücret yönetimi, kariyer yönetimi, motivasyon, sosyal yardım ve hizmetler ve iş sağlığı iş güvenliğinden oluşan sekiz başlıktan soruları içermektedir.Hazırlanan ankette personelin insan kaynakları yönetimi ilkeleri ışığında, mevcut durum hakkında ve önem dereceleri hakkındaki görüşleri ile ilgili bilgi sahibi olunması amaçlanmıştır. Çıkan sonuçlara göre verilerin frekans tabloları çıkarılıp, anova testi, t testi, tukey testi yapılmış, tartışma ve sonuç kısmında insan kaynakları yönetiminin ilkeleri doğrultusunda değerlendirilerek öneriler sunulmuştur.Test sonuçlarına göre, cinsiyet durumuna göre çalışanların iş analizi iş tanımları, personel eğitimi ve geliştirme, performans değerleme, iş değerlemesi ve ücretleme, kariyer yönetimi, motivasyon yönetimi, sosyal yardım ve hizmetler, personel sağlığı ve güvenliğine ilişkin görüşleri arasında istatistik olarak anlamlı bir fark yoktur (P>0.05). Çalışma yılına göre çalışanların iş analizi iş tanımları, personel eğitimi ve geliştirme, performans değerleme, kariyer yönetimi, motivasyon yönetimi, anlamlı bir fark yoktur (P>0.05).
Özet (Çeviri)
In this research, we studied the institution belonging to the Istanbul Metropolitan Municipality Sports Events Inc. in an effective and efficient use of human resources. Our research consists of two phases. The first stage consists of literature review on human resource management, efficiency and productivity, local governments and Sports Inc. The second stage involved the survey work in the light of the principles of human resources has been prepared and tested its reliability. Employee surveys consists of two main sections. The first section of personal information, the second part consists of eight titles, including job analysis, job descriptions, training and development, performance management, compensation management, career management, motivation, social support and services for occupational health and safety.Prepared survey provides information about human resources management and personnel policies in light of the current situation and about the views about the severity of related knowledge. According to the results of the data obtained and frequency tables, anova-test, t-test and tukey test were done. Test results according to gender according to the state employee job analysis job descriptions, staff training and development, performance appraisal, job evaluation and wage, careers management, motivation, management, social welfare and services, staff health and safety perceptions among the statistically significant difference is (P>0.05). According to the employees working in business analysis job descriptions, staff training and development, performance appraisal, career management, motivation management, there is no significant difference (P>0.05).