Bireysel ve takım sporcularının dindarlık ile saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship levels of religiosity and aggression between individual and team athletes
- Tez No: 535980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES KABADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Spor, Religion, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu araştırma, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören bireysel ve takım sporcularının dindarlık ve saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Metot: İlişki arayan tanımlayıcı araştırma ilkelerine uygun olarak yapılan bu çalışma, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde 2017-2018 yıllarında öğrenim gören bireysel ve takım sporlarından en az birinde aktif olarak faaliyet gösteren 194 erkek 104 kadın olmak üzere toplam 300 sporcuyla yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak; ''Kişisel Bilgi Formu'',“Dini Hayat Ölçeği”ve ''Buss Perry saldırganlık ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırma verileri değerlendirilirken; Tek yönlü Varyans Analizi (ANOVA) gruplar arasındaki farkın belirlenmesi için ise "Bağımsız İki Grup Arası Farkların Testi'' (independent samples t-test) değişkenler arasındaki ilişkinin gösterilmesi için pearson korelasyon testleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan bireysel ve takım sporcularının yaş ortalaması 20,89±2,38 yıl olarak bulunmuştur. Spor türü ile dindarlık ve saldırganlık arasından anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. (p>0,05) Cinsiyet ile dindarlık ve saldırganlık arasında anlamlı farklılıklar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the relationship between the level of religiousness and aggression of individual and team athletes in the Yaşar Doğu Faculty of Sport Sciences of Samsun Ondokuz Mayıs University. Meteryal ve method; This study, which was conducted in accordance with the descriptive research principles, was conducted in Samsun Ondokuz Mayis University Faculty of Sport Sciences with a total of 300 athletes including 194 male and 104 females who are actively engaged in individual and team sports in 2017-2018 As data collection tools; 'Personal Information Form ,' Religious Life Scale“and”Buss Perry aggression scale Form were used. Results: The mean age of the participants was 20.89 ± 2.38 years. A significant relationship was found between sport type and religiousness and aggression. (p>0,05) Significant differences between gender and religiosity and aggression were calculated.