Yaş şeker pancarı posasının iki farklı saklama koşulu ve süresinin besin madde düzeyi ve bazı mikrobiyolojik etkenler üzerine etkisi
The effects of TWO different storage conditions and periods on nutrient matters and some microbiological agents of wet sugar beet pulp
- Tez No: 535982
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR TATLI SEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, hayvan yemi olarak tüketilen yaş şeker pancarı posasının besin madde düzeyi,besin maddelerinin in vitro sindirim ve bazı mikrobiyolojik ajanlar yönünden kalitesini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla, şeker fabrikasından yaş şeker pancarı posasının ilk üretim örneklerinden (Açık Kontrol; 5 adet) ve paketleme işletmesinin yeni paketlediği çuvallardan (Paket Kontrol; 5 adet) örnekler alınmıştır. Ayrıca, önceden belirlenmiş hayvancılık işletmelerinden birer ay aralıklarla iki kez olmak üzere ; paketlerde muhafaza edilen ( 10 adet pakaetlenmiş ŞPP, 10 farklı işletme ) ve ahır yakınında, dışarıda bir naylon malzeme ile muhafaza edilen ( 10 adet açıkta ŞPP, 10 farklı işletme ) örnekleri alınmıştır. Toplanan örneklerin kuru madde (KM), ham kül (HK), ham yağ (HY), ham protein (HP), ham selüloz (HS) ve nötr deterjanda çözünmeyen lif (NDF) düzeyleri tespit edilmiştir. Açık grup, Paketlenmiş grup ile karşılaştırıldığında KM, HS ve NDF düzeyinde artış, HP düzeyinde ise azalma olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was planned to determine the quality in terms of the nutrient levels, nutrient matters' in vitro digestion and some microbiological agents of the sugar beet pulp which is consumed as animal feed. For this purpose, samples were taken from the first production samples of the wet sugar beet pulp in the sugar factory (Control; 5 samples) and from sacks that fresh packaged of the packaging manufacturer (Packaged Control; 5 samples). In addition, two more times with intervals of approximately one month, the sugar beet pulp (SPP) samples were collected from predetermined livestock enterprises that saved as packaged (10 pieces packaged SPP samples; 10 different enterprises,) and kept as surrounded with a nylon outside near the barn (10 pieces non packaged SPP samples; 10 different enterprises). Dry matter (DM), crude ash, ether extract, crude protein (CP), crude cellulose and neutral detergent fiber (NDF) levels of the collected samples were determined. The Non-Packaged group when compared with the Packaged group, it was determined that there was an increase in the DM, crude cellulose and NDF levels and, a decrease in CP level.