Pediatrik ewing sarkom olgularımızın değerlendirilmesi: 93 olgunun retrospektif analizi
Evaluation of pediatric ewing sarcoma cases: retrospective analysis of 93 cases
- Tez No: 535997
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİİ ŞAFAK GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ewing sarkomu çocuk ve adolesan çağda osteosarkomdan sonra kemiğin en sık görülen primer malign tümörüdür. son yıllarda ewing sarkom ve pnet benzer sitogenetik ve moleküler özellikleri nedeniyle ewing sarkom ailesi tümörleri adı altında tanımlanmaktadır. ewing sarkom sıklığı 20 yaş altı genç popülasyonda yaklaşık milyonda 2.9'dur. ewing sarkomda başlangıçta metastaz varlığı, ileri yaş olması, büyük hacimli tümör olması kötü prognoz göstergesidir. ewing sarkom tedavisi multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. primer tümörün neoadjuvan kemoterapi sonrası genellikle cerrahi ile ortadan kaldırılması planlanır. cerrahi sonrası kemoterapi ile tedavisine devam edilir.
Özet (Çeviri)
Ewing sarcoma is the most common primary malignant tumor of the bone after osteosarcoma in children and adolescents. In recent years, ewing sarcoma and pnet have been described under the name of ewing sarcoma family tumors due to their similar cytogenetic and molecular properties. The incidence of ewing sarcoma in the younger population under 20 years is approximately 2.9 per million. ewing sarcoma initially, the presence of metastasis, advanced age, large volume tumor is an indicator of poor prognosis. Treatment of ewing sarcoma requires a multidisciplinary approach. After neoadjuvant chemotherapy of the primary tumor is usually planned to be eliminated by surgery. Treatment with chemotherapy is continued after surgery.