Mimarlık metinlerinde corpusa dayalı bir model önerisi: Rem Koolhaas söylemleri
A proposal of corpus-based model in architectural texts: Rem Koolhaas discourses
- Tez No: 536012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DURMUŞ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı dilbilimsel çalışmalarda kullanılan eşdizimlilik yönteminin corpusa dayalı olarak mimarlık alanında irdelenmesidir. Çalışma, corpusa dayalı eşdizimlilik yönteminin mimarlık metinlerini üzerinde uygulanabileceğini göstererek, mimarlığın kuramsal çalışmalarında üretilen mimarlık metinlerinin irdelenmesi için bir model önermektedir. Rem Koolhaas'ın kaleme aldığı makalelerinden oluşturulan corpusun analizi, eşdizimliliğe dayalı tasarlanan AntConc 3.4.4.0 corpus yazılım programı ile gerçekleştirilmiştir. Corpus yazılım programının verdiği veriler birer gösterge olarak düşünüldüğünde, mimarın söylemlerini oluşturan bu sözcükler bir kod haline dönüşmektedir. Bu kodlar mimarın analizinde birer anahtar olup, mimarın söylemleri üzerinden düşüncelerini, eleştirilerini ve gelecek hakkındaki kaygılarının bilgisinin elde edilmesini sağlamaktadır. Yöntemini dilbilimden ve göstergebilimden alan bu çalışma, disiplinlerarası olma özelliği ile metinsel üretimlerin sorgulanmasını hedeflemektedir. Bu bağlamda çalışma Genel Bilgiler, Yapılan Çalışmalar, Bulgular ve İrdeleme, Sonuçlar ve Öneriler olmak üzere dört başlıkta toplanmıştır. Genel Bilgiler bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı, araştırma modeli, yöntemi ve problem ortaya konmuştur. Yapılan Çalışmalar bölümünde çalışmanın analiz modelini oluşturan Rem Koolhaas makaleleri ve AntConc 3.4.4.0 corpus yazılım programının araçları tanıtılmıştır. Bulgular ve İrdeleme bölümünde çalışmanın araştırma malzemesi olan Rem Koolhaas makaleleri incelenmiştir. Sonuç ve Öneriler bölümünde ise yapılan analiz ve bulgular hakkında özet bilgiler verilerek, gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the collacation method, which used in linguistic studies on the basis of the corpus, in the field of architecture. The study proposes a model for investigating the architectural texts produced in the theoretical studies of architecture and it shows that corpus-based collocation method can be applied on architectural texts. The corpus analysis of Rem Koolhaas's articles are performed with the AntConc 3.4.4.0 corpus software based on the collocations. When the data given by the corpus software program are considered as an sign, words that consist of discourse of the architect transform into codes. These codes are key in the analysis of the architect and provide the knowledge of concerns and criticisms about the future of the architect through the discourses of the architect. This study has an interdisciplinary approach because it intends to borrow its methodology from linguistics and semiotics. Also it aims to interrogate textual productions. In this context, the study consists of four chapters; The General Information, The Achieved Studies, The Findings and The Analysis, The Results and The Proposals. In the General Information has been emphasized the purpose, scope, research model, method and problem. In the Achieved Studies, Rem Koolhaas articles which constitute the analysis model of the study and tools of AntConc 3.4.4.0 corpus software program have been introduced. In the Findings and The Analysis, Rem Koolhaas articles, which are the research material of the study, have been analysed. In the Results and Proposals section, the findings and the analysis have been summarized also recommendations for future studies have been presented.