Ramor 500 ve Ramor 550 zırh çeliklerinin balistik performanslarının incelenmesi
Evaluation of ballistic performances of Ramor 500 and Ramor 550 armour steels
- Tez No: 536013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER NECATİ CORA, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAMİ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Ramor 500 ve Ramor 550 zırh çeliği plakalarının 7.62 mm mermiler karşısındaki balistik performansı farklı koşullarda deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Çalışmanın deneysel kısmını monolitik plaka, çift tabakalı kompozit plaka ve eğik plaka yapılarının incelenmesi oluşturmaktadır. Toplamda 7 adet balistik test gerçekleştirilmiştir. Monolitik plaka yapısı için 6.7 mm kalınlığında Ramor 500 ve 6.2 mm kalınlığında Ramor 550 kullanıldı. Gerçekleştirilen testlerde plakaların delindiği ve yapraklanma türü hasar mekanizmasına maruz kaldığı gözlenmiştir. Çift tabakalı kompozit plaka testlerinde ise 6.7 mm kalınlığında Ramor 500 ve 6.2 mm kalınlığında Ramor 550 iki farklı sıralama şeklinde katmanlandırılmıştır. Ramor 550'nin önde Ramor 500'ün arkada kullanıldığı yapı, alternatif sıralamalı yapıya nazaran daha yüksek balistik dayanım sergilemiş ve ana hasar mekanizmaları olarak tıkaç oluşumu ve şişme tespit edilmiştir. Eğik plakalı testler için ise 4.5 mm kalınlığına sahip Ramor 500 zırh çeliği; 0º, 30º ve 60º eğimde teste tabi tutuldu. Plakaların balistik dayanımının artan eğim açısı ile arttığı sonucu elde edilmiştir. Sayısal analiz kısımda ise eğik plaka yapıları incelendi. Gerçekleştirilen sonlu eleman analizlerinin test sonuçlarını yüksek oranda yansıttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the ballistic performance of Ramor 500 and Ramor 550 armour steel plates were experimentally and numerically investigated at various conditions against 7.62 mm bullets. The experimental parts of the study consist of the monolithic plate, double-layered composite plate and oblique plate. In total, seven ballistic impact tests were conducted. For the monolithic plates, 6.7 mm thick Ramor 500 and 6.2 mm thick Ramor 550 were used. Plates were perforated and the failure mechanism of petalling observed. For the double-layered composite plates, 6.7 mm thick Ramor 500 and 6.2 mm thick Ramor 550 were layered at two different ordering structure and they were impacted. It was found that Ramor 550 as a facing plate and Ramor 500 as a backing plate exhibit better resistance than the configuration of the opposite layering order and the main failure modes of the targets were plugging and bulging. For the oblique plates, 4.5 mm thick Ramor 500 armour steel were impacted at 0º, 30º and 60º obliquity. The result showed that the ballistic resistance of plates increased as the impact angle was increased. In the numerical analysis, the oblique plates were examined. The results of finite element analyses reflected the experimental results with high accuracy.