Türkiye'deki sürekli GNSS gözlemlerinin otomatik değerlendirilmesi ve analizi
Automatic processing and analysis of continuous gnss observation in Turkey
  1. Tez No: 536028
  2. Yazar: GÖKHAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL HAKAN KUTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye aktif deprem kuşağında yer alması sebebiyle gün içerisinde birçok deprem, heyelan, obruk, krip hareketleri gibi birçok jeodinamik ve sismik aktivite gerçekleşmektedir. Bu sebeple Türkiye jeodezi ve jeofizik bilimcileri için doğal bir laboratuvar görevi görmektedir. Dolayısı ile GNSS verileri birçok alanda kullanılmaktadır. Veri elde edilmesi ve değerlendirme aşamalarının çok daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi için diğer ülkelerde kullanılan analiz merkezlerinden Türkiye'de de özellikle konu ile ilgili akademik çalışmaların yapıldığı üniversitelerde bulunması gerekmektedir. Çalışma kapsamında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Geomatik Mühendisliği Bölümü'ne VİDA adı verilen analiz merkezi kurulmuştur. GNSS istasyonlarına ait konum bilgilerinin zaman serilerinin oluşturulması, gün içerisinde gerçekleşen depremler ile konum bilgilerinin eşleştirilerek gerinim miktarlarındaki değişimlerin depremler ile ilişkilendirilmesi, sonuçların görselleştirilerek kullanıcılar ile paylaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is actively involved in the earthquake zone, so that many geodynamic and seismic activities occur during the day, such as earthquakes, landslides, sinkholes, creep movements. For this reason, Turkey serves as a natural laboratory for geodesy and geophysical scientists. Therefore, GNSS data is used in many areas. In order to be much more quickly at the stages of data acquisition and evaluation for analysis, Turkey must have analysis centers like other countries, especially in universities where relevant academic studies are made on the subject. Within the scope of the study, the analysis center, called VIDA, is established in Zonguldak Bülent Ecevit University, Faculty of Engineering Geomatics Engineering Department. Using results of VIDA GNSS processings, timeseries of GNSS stations positions, strain solutions related to earthquakes, visualization of the results are intended to be shared with the users.