Karakoçan ve Halepçe depremlerinin tusaga-aktif istasyonlarına etkilerinin web tabanlı GNSS servisiyle incelenmesi
The investigation of Karakocan and Halabjah earthquakes' effects on CORS-TR stations with the web based GNSS service
- Tez No: 522411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Mühendislik projelerinin kalitesini sürdürmek ve güvenli hizmet etmek için depremlerin büyüklüğünü ve etkilerini belirlemek önemlidir. GNSS tekniğiyle Sürekli Gözlem Yapan Referans İstasyonlarından (CORS) yüksek doğrulukla veri elde edilebilmesi fay hatlarının izlenmesini kolaylaştırmıştır. Türkiye'nin tektonik yapısı, şiddeti ve hasarı büyük depremlere neden olmaktadır. Doğu Anadolu Fay Zonu (DAFZ), Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ)'ndan sonra deprem üretme potansiyeline sahip Türkiye'deki ikinci önemli fay sistemidir, DAFZ, yakınında, Elazığ – Karakoçan depremi (8 Mart 2010) ve Halepçe depremi (12 Kasım 2017) meydana geldi. Halepçe, Irak'ın Bağdat ilinin 220 km kuzeydoğusunda, İran-Irak sınırında bulunuyor. Bu çalışmanın amacı, TUSAGA – Aktif istasyonlarının verileri yardımıyla bahsi geçen depremlere bağlı yer değiştirmelerin büyüklüğünü ve yönünü belirlemektir. GNSS verilerinin dengelenmesinde AUSPOS web tabanlı veri işleme sistemi kullanılmıştır. Halepçe ve Elazığ – Karakoçan depremlerinden etkilendiği tahmin edilen DAFZ yakınında TUSAGA - Aktif istasyonlarının deprem tarihinden 5 gün önce ve 5 gün sonraki günlere ait dengeleme sonuçları analiz edilmiştir. Halepçe depremi öncesi ve sonrası 5 günlük sonuçlara göre maksimum yatay yöndeki hareket 6.6 mm ile TVA2 istasyonunda, maksimum düşey yöndeki hareket 13.8 mm ile SEMD istasyonunda tespit edilmiştir. Elazığ – Karakoçan depremi öncesi ve sonrası 5 günlük sonuçlara göre maksimum yatay yöndeki hareket 16.7mm ile SSEH istasyonunda, maksimum düşey yöndeki hareket 39.2 mm ile BING istasyonunda tespit edilmiştir. Sonuç olarak belirlenen kuzey, doğu ve düşey yöndeki yer değiştirme miktarları, her istasyon için hesaplanan yer değiştirme karesel ortalama hatalarının üç katından küçük olduğu için anlamlı bir yer değiştirme olmadığı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is an important issue to determine the magnitudes and effects of earthquakes in order to continue the quality of engineering projects and to service safely. To obtain the data from the Continuous Observing Reference Stations (CORS), facilitates monitoring faults. Tectonic structure of Turkey produces earthquakes whose magnitude and effect are large. The East Anatolian Fault Zone (EAFZ) is the second significant fault system in Turkey, afterwards the North Anatolian Fault Zone (NAFZ). The EAFZ has the potential to produce large earthquakes. Near the EAFS, Elazığ – Karakoçan earthquake (8 March 2010) and Halabjah earthquake (12 November 2017) occurred. The Halabjah is near the Iran-Iraq border and far away from 220 km northeast of Baghdad, Iraq. The purpose of this study is to determine the magnitude and direction of earthquake-induced displacements by the Turkish National Permanent GNSS Network (TNPGN) rinex data. The AUSPOS web based processing system was used for adjustment of GNSS data. The pre and post 5 days data of the TNPGN - Active stations, which were expected to be affected by Halabjah and Elazığ-Karakoçan earthquakes, were analyzed. According to the data from pre and post 5 days Halabjah earthquake, maximum horizontal displacement was detected as 6.6mm at TVA2 station while maximum vertical displacement was detected as 13.8mm at SEMD station. On the other hand, according to the data pre and post 5 days Elazig-Karakoçan earthquake, maximum horizontal displacement was detected as 16.7 mm at SSEH station while maximum vertical displacement was detected as 39.2 mm vertically at BING station. As a result, there were no meaningful displacement in the north, east and vertical direction since their magnitudes are three times smaller than the calculated root mean squares for each station.