Yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği'ne ilişkin bir sistem incelemesi: Katar örneği
A system investigation on occupational health and safety in construction works: Katar case
  1. Tez No: 536029
  2. Yazar: OSMAN SELİM AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, yapı sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) gereçlerine yönelik olarak bir model incelemesini içermekte olup; amaç ülkemizde lokomotif ekonomi olarak bilinen inşaat sektörün ile İSG arasındaki yakın ilişkiye olumlu yönde katkı sağlamaktır. Keza, SGK ve TUIK verileri incelendiğinde ölümlü iş kazalarının inşaat sektöründeki yoğunluğu bilinmektedir. Öte yandan 6331 sayılı İSG kanununa isnat ile 28786 sayılı 5/10/2013 tarihli resmî gazetede yayınlanan yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğinde belirtildiği gibi, yapı sektöründe İSG ile ilgili yapılacak düzenlemelerden en önemlisi 'Sağlık Güvenlik Planı'dır. Hala yürürlükte olmadan inşaata başlama ruhsatı verilemeyeceğini açık ve net olarak belirtmiştir. Lakin, bu alandaki çalışmalar için bir standart yoktur. İşte bu noktadan hareket ile bu çalışma kapsamında Yapı işlerinde İSG uygulamalarında 'genel' ve 'Sağlık Güvenlik Plan' özelinde örnek bir model incelenmiştir. Yöntem olarak: batı dünyası yerine özellikle kültürel bağlamı nedeni ile 'Katar' tercih edilmiş olup 5 yıllık deneyim üzerinden hukuksal mevzuat ortaya çıkmıştır. İSG genel yaklaşımı ve yapı sektör yaklaşımı ile standartlara girmiş özellikler bulgular kısmında ele alınmış olup, tartışma ülkemiz koşulları üzerinden hem bilimsel hem hukuksal bağlamda karşılaştırma şeklinde ele alınmıştır. Gerek kültür gerek çalışan demografik özellikler gerek ekonomisindeki başat olduğu inşaat olması nedeni ile elde edilen sonuçların, ülkemiz için yararlı bir model olacağı düşünülmektedir. Çalışmamın ülkemizde yapı sektöründe ileri İSG mevzuat düzenlemeleri ile geliştirilebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın devamı olarak şartnamenin 11. Bölümü (Sağlık ve Güvenlik) ele alınabilir.
Özet (Çeviri)
This study includes a model review for Occupational Health and Safety (OHS) requirements in the building contruction sector; the aim is to contribute positively to the close relationship between the construction sector and OHS, which is known as the locomotive economy in our country. Likewise, when the SSI and TUIK data are analyzed, the intensity of the work accidents in the construction sector is known. On the other hand, in accordance with the occupational health and safety Law No. 6331 dated 20/6/2012, the most important regulations is Occupational Health and Safety Regulation in Construction Works which issiued on the official journal No. 28786 dated 5/10/2013. The most important regulations with regards to OHS in the construction sector is Healt and Safty Plan. Which is clearly mentioned that the permit to work start related to approval of health and safty plan. However, there is no standard for studies in this area. From this point of view, a sample model has been examined in the context of, 'general' and 'Health Safety Plan' in OHS applications in building construction works. 'Qatar 'was preferred instead of the western world, especially because of its cultural context, and legal legislation emerged over 5 years of experience. The general approach to the OHS and the features that have entered the standard with the structure sector approach have been discussed in the findings section and the discussion has been discussed in terms of both the scientific and the legal context through the conditions of our country. It is thought that the results obtained with both the cultural and working demographic characteristics and the construction that it is the dominant in its economy will be a useful model for our country and my work can be improved in the building sector in our country by advanced OHS legislation regulations. As a continuation of this study, Part 11 of the specification (Health and Safety) can be addressed.