Preeklampsili gebe yönetiminde simülasyon yönteminin hemşirelik öğrencilerinin bilgi, eleştirel düşünme ve klinik karar verme düzeyine etkisi
The effect of simulation method on knowledge, critical thinking and clinical decision making level of nursing students for the management of pregnancy with preeclampsia
  1. Tez No: 536034
  2. Yazar: AYŞE AKALIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu araştırma; preeklampsili gebe yönetiminde hemşirelik öğrencilerinin bilgi, eleştirel düşünme ve klinik karar verme düzeyine senaryo temelli YGS yönteminin etkisinin değerlendirilmesi ve öğrencilerin YGS yöntemine ilişkin görüşlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem tipinde randomize kontrollü bir müdahale araştırmasıdır. Araştırmanın örneklemini 2017-2018 öğretim yılı güz döneminde Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği dersine kayıtlı 107 öğrenci (müdahale=53, kontrol=54) oluşturmuştur. Örneklem grubunda yer alan öğrenciler randomize olarak müdahale ve kontrol grubuna ayrılmıştır. Tüm öğrenciler“Preeklampsili Gebe Yönetimi Eğitimi”ne katılmış, eğitimden sonra müdahale grubuna senaryo temelli YGS yöntemi uygulanmış, kontrol grubuna ise simülasyon yöntemi uygulanmamıştır. Araştırmanın nicel verileri; Öğrencilerin Tanıtıcı Özellikleri ile İlgili Veri Toplama Formu, Bilgi Değerlendirme Formu, California Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği, Hemşirelikte Klinik Karar Verme Ölçeği ve Simülasyon Tasarım Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri müdahale grubundaki öğrenciler ile Yarı Yapılandırılmış Odak Grup Görüşme Formu kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama formları eğitim öncesinde, YGS uygulaması sonrasında ve YGS uygulamasından 1 ay sonra uygulanmıştır. Müdahale grubunda yer alan öğrencilere simülasyon uygulaması sırasında“Preeklampsili Gebe Simülasyon Uygulaması Formu”uygulanmıştır. Nicel verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik, sayılar, ortalama, ki kare, bağımsız gruplarda t-testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon testi, Friedman Testi ve korelasyon analizi; nitel verilerin değerlendirilmesinde içerik analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study conducted in order to determine the effect of scenario-based HFS method on level of knowledge, critical thinking and clinical decision making for the management of pregnancy with preeclampsia of nursing students and to evaluate student's opinions about the HFS method. The study was a randomized controlled intervention research in the mixed method type, in which both quantitative and qualitative research methods was used. The sample of the research consisted of 107 students (intervention=53, control=54) enrolled Obstetrics and Gynecology Nursing course in the Department of Nursing, Faculty of Health Sciences, Ankara Yıldırım Beyazıt University during the fall semester of 2017-2018 academic years. The students in the sampling group were assigned to the intervention and control groups by randomize sampling method. All students have participated in“Training on Management of Pregnancy with Preeclampsia”and after the training, the intervention group were applied scenario based HFS method, while in the control group no simulation method was applied. Quantitative data for the study were obtained by Student Descriptive Characteristics Data Gathering Form, Knowledge Evaluation Form, The California Critical Thinking Disposition Inventory, Clinical Decision Making in Nursing Scale and Simulation Design Scale. Qualitative data for the study were obtained by the Semi-structured Focus Group Interview Questionnaire with students in the intervention group. Data collection forms were applied before the training, after of the HFS applications and after one month of the HFS application to the students.“Simulation Application Checklist of Pregnancy with Preeclampsia”was applied for the students the intervention group during the simulation. For the evaluation of quantitative data; percentage, numbers, average, chi square, t test in independent groups, Mann Whitney U test, Wilcoxon test, friedman test and correlation analysis; for the evaluation of qualitative data, content analysis were used.