Üniversite öğrencilerinin kentleşmeye bağlı olarak ortaya çıkan çevre sorunlarına karşı duyarlılıkları
Sensitivity analysis of university students against environmental problems because of the urbanization
- Tez No: 536035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde hızla artarak devam eden kentleşme ve kentleşme sonucunda ortaya çıkan kentleşme sorunları ve çevresel sorunlar hayatımızı önemli derecede etkilemektedir. Bu çalışmadaki amaç; kentleşme sorunlarının, büyük çoğunluğu diğer illerden Sinop'a gelerek farklı yerlerde kalan öğrencilere olan etkisini belirlemektir. Araştırmada betimsel araştırma türlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Kentsel sorunların etkisini belirlemek amacıyla Sinop Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Biyoloji bölümü ve Çevre Sağlığı bölümlerinde öğrenim gören toplam 249 öğrenciye; üç kısımdan oluşan kimlik bilgileri, kentleşme ve çevre sorunlarını içeren sorulardan oluşan anket uygulanmıştır. SPSS paket programı kullanılarak anket sonucu elde edilen verilerin analizi yapılmıştır. Araştırma sonunda öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun kentsel sorunlardan yüksek düzeyde etkilendiği; çarpık kentleşme sorunlarının, konut sorununun, çevre ve ulaşım sorununun öğrencilerin büyük çoğunluğunu yüksek düzeyde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca kentsel sorunların etkisinin öğrencilerin, kişisel ve sosyal niteliklerine göre farklılaştığı belirlenmiştir. Sorunların bilgilendirme ve alınacak tedbirlerle çözülebileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, rapidly on-going urbanization and problems because of urbanization, also environmental issues affect our lives in an important manner. The purpose of this research is to define the effects of urbanization problems on students who are mostly come from different cities. In that research, scanning model which is one of the descriptive research methods was used. In order to identify effects of urban issues, 3 parts of survey including students' credentials was fulfilled thanks to students of University of Sinop from Science Teaching, Classroom Teaching, Department of Biology and Environmental Health. The datas gathered from the end of the survey were analyzed via SPSS packaged software. At the end of studies, it is specified that most of students are affected by urbanization problems at the maximum level; unplanned urbanization, housing shortage, environmental and transportation issues have too much negative effect on university students. Besides, impacts of urban issues change according to the students' personal and social qualifications. It is evaluated that problems may solve via informing and precautions.