Prefabrike konut üretiminde kullanılan yapım sistemlerinin malzeme türüne göre analizi
Analysis of construction systems used in prefabricated housing production according to the material type
- Tez No: 536033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLHAN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Prefabrike yapım, bir bütünün parçalarının belli bir planlama dahilinde önceden imal edildikten sonra yapı alanına getirilerek montaj edilmesi ilkesine dayanır. Prefabrike yapım sistemlerinin amacı, hammaddeden bitmiş ürüne geçiş sürecinde malzeme, emek ve zamanın rasyonel şekilde kullanımını sağlamaktır. Yapılan çalışma; taşıyıcı sisteminde beton, ahşap ve çelik malzeme kullanılarak üretilen prefabrike konut yapım sistemlerinin, tez kapsamında belirlenen 18 değerlendirme kriteri esas alınarak analiz edilmesini ve elde edilen bulguların irdelenmesini içermektedir. Amaç, bu sistemleri tüm yönleriyle ve karşılaştırmalı olarak ele almak ve bu konuda araştırma yapacaklara tercihlerini yönlendirici, kapsamlı bir rehber oluşturmaktır. Toplam 4 bölümden oluşan çalışmada, prefabrike yapım sistemlerinin konutların tüm yapı elemanlarında kullanılabileceği; farklı tür malzemelerden üretimde yararlanılabileceği; elemanlarda yaygın modül boyutlar bulunabileceği; sistemler ile sınıflarına göre yüksek veya az katlı konutlar üretilebileceği; elemanların boyutunun arttıkça ağırlığının, nakliye sınırlamasının, tasarım kısıtlamasının, prefabriklik derecesinin ve montaj araç kapasitelerinin artabileceği; eleman yüzeylerine farklı kaplama malzemelerinin uygulanabileceği; enerji etkin sürdürülebilir konutlar inşa edilebileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prefabricated construction is based on the principle of assembling the parts of a whole after it pre-produced within a certain planning and brought into the building area. The purpose of prefabricated construction systems is to provide the most rational use of materials, labor and time in the process of transition from raw material to finished product. The study consists of analyzing prefabricated housing construction systems using concrete, wood and steel material based on 18 evaluation criteria determined in the thesis and analyzing the findings. The aim is to compare these systems with all aspects and to create a comprehensive guideline for those who will do research on this subject. In this study, which consists of 4 sections in total, it has been concluded that prefabricated construction systems can be used in all building elements; different types of materials can be used in production; there may be widespread module dimensions in the elements; high or low storey housing can be produced according to the system class; as the size of the elements increases, the weight, transport limitation, design limitation, prefabricity degree and mounting vehicle capacities may increase; various coating materials can be applied to the element surfaces.; energy efficient sustainable housing can be built.