Elazığ yöresi broyler üretiminde mevsim koşullarının broyler performansına etkisi
The Effect of seasonal conditions on fattenning performance in broiler production in Elazığ
  1. Tez No: 536054
  2. Yazar: EMİN ERTAN GÖKHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma farklı mevsimlerin broyler üretiminde bazı verim özelliklerine etkilerini araştırmak ve üretimin hangi dönemde ekonomik olarak yapıldığını belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Araştırma materyali ROSS PM3 olup, bu genotlp aynı kümeste yılın iki farklı döneminde (Haziran ve Kasım) kümese alınarak 42 günlük süre ile besiye tabi tutulmuşlardır. Araştırma sonunda Haziran ve Kasım dönemlerinde 6. hafta canlı ağırlık ortalamaları 1632.2 ± 9.06 ve 1838.4 ± 13.50 g olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The effect of seasonal conditions on fattennlng performance In broiler production In Elazığ. This study was carried out to investigate the effects of different seasons on some performance traits of broiler production and determinated the period in which the production can be done economically. Live material was consisted of ROSS PIİ3. This genotype was kept in the same poultry house for 42 days in june and November. It was found that, at the end of the week 6, average live weights were 1632.2 ± 9.06 and 1838.4+ 13.5 in the period of June and November respectively.