Investigation of techno-functional properties of protein rich insect powders obtained from Acheta domesticus & Tenebrio molitor
Acheta domesticus & Tenebrio molitor böcek türlerinden elde edilen proteince zengin tozların tekno-fonksiyonel özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 536053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL MECİT ÖZTOP, PROF. DR. HAMİ ALPAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Yenilebilir böcekler, yakın geçmişe yönelik potansiyel bir besin kaynağı olarak, özellikle Avrupa'da son zamanlarda en çekici gıda kaynaklarından ve en çarpıcı konseptlerden biri haline gelmiştir. Son zamanlarda yenilebilir böcekler üzerindeki araştırmalar artmaktadır çünkü besi hayvancılığına karşı çevre dostu bir seçenek olarak kabul edilmektedirler. Bu çalışma, iki yenilebilir böcek türü olan Acheta domesticus ve Tenebrio molitor'dan elde edilen protein ekstraktlarının fiziksel ve fonksiyonel karakterizasyonunun araştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir;. Böcek türleri, toz haline getirilmiş formda sırasıyla %69.08 ve %52.50 protein içermektedir. Çalışmada ilk olarak, yağ içeriği hekzan kullarak yağ ayrıştırma işlemi ile azaltılmıştır. Yağı giderme sırasında, böcek tozlarının antioksidan kapasiteleri ve protein fraksiyonlarının işlevselliğini gözlemlemek için yüksek viii hidrostatik basınca maruz kalmıştır. Protein bakımından zengin böcek tozlarının protein içeriği, Kjeldahl yöntemiyle belirlendi ve sonuçlar, yemek kurdu ve kriket tozları için sırasıyla %72.80-74.50 ve %79.05-81.50 aralığında bulunmuştur. Saf sudaki protein çözünürlüğü, böceklerin hidrofilik mekanizmaları hakkında bilgi edinmek için Lowry yöntemiyle belirlenmiştir. Sonuçlar, 30°C'den 40°C'ye kadar olan sıcaklık artışının her iki böcek proteininin çözünürlüğünde bir azalmaya neden olduğunu göstermiştir. Jelleşme kabiliyetinin belirlenmesi için NMR T2 relaksometresi polimer ve su tutma arasındaki ilişkiyi yorumlamak için kullanılmıştır. CaCl2, un kurdu proteinleri için salting-out etkisi gösterirken, çekirge proteinlerinin mevcudiyetinde salting-in işlevi göstermiştir. FTIR spektroskopisine göre, her iki böcek türünde de en güçlü absorbans noktaları amid I, amid II ve amid III bölgelerinde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Edible insects have become one of the most attractive food sources and the most striking concept in recent times all over the world especially in Europe as a potential nutrient supply for the near future. Recently, researches on edible insects have been increasing since they are considered as an environmentally friendly option to livestock. This study is carried out with a purpose of investigating the physical and functional characterization of the protein extracts of two edible insect species; Acheta domesticus and Tenebrio molitor. The insect species include 69.80 and 52.50 % crude protein in granulated form respectively. In the study, the fat content was reduced primarily by defatting procedure with hexane. While defatting, insect powders were also exposed to the high hydrostatic pressure at 500 MPa for 15 minutes at 30oC or 40oC to observe changes in their antioxidant capacities and functionality of protein fractions. Protein content of protein rich vi insect powders was determined with Kjeldahl method and the results were found as in the range of 72.80-74.50 % and 79.05-81.50 % for mealworm and cricket powders, respectively. Protein solubility in distilled water was determined with Lowry method to get knowledge about hydrophilicity mechanism of insects. Results indicated that, temperature increase from 30 to 40 oC caused a decrease in solubility of both insect proteins. For characterization of gelling ability, NMR T2 relaxometry was used to interpret the relation between polymer and water retention. CaCl2 showed salting out salt property for mealworm proteins while it behaved as salting in salt in the presence of cricket proteins. According to FTIR spectroscopy, the strongest absorbance peaks were absorbed mainly in amide I, amide II and amide III regions in both species. This study aimed to provide a comprehensive solution for more nutritious foods by searching on the functional properties of insect proteins because of the possible food shortage and increasing demand for the nourishing foods in all around the world.