Ele gelmeyen meme lezyonlarında tel ile işaretlemenin tanısal değeri
Diagnostic value of hook wire localization technique for non-palpable breast lesions
- Tez No: 536064
- Danışmanlar: DR. FİKRET AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Tarama amaçlı çekilen mamografilerin yaygınlaşması sonrası memede palpe edilemeyen lezyonların saptanma oranı artmıştır. Meme kanserini erken evrede saptamak için, mamografi ve/veya ultrasonografi ile tespit edilen, malignite yönünden şüpheli palpe edilemeyen meme lezyonlarının işaretlenerek biyopsi yapılması genel kabul gören bir yaklaşımdır. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada tel ile işaretleme uygulanan ele gelmeyen meme lezyonlu hastalarda yaş ile lezyonların BIRADS – boyut - lokalizasyon yerleri - mamografi veya ultrasonografi ile elde edilen radyomorfolojik özellikler ve frozen kesit sonuçları histopatolojik sonuçlar ile karşılaştırılarak yöntemin tanısal değeri incelendi. GEREÇ-YÖNTEM: SB İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniklerinde Ocak 2006-Aralık 2008 yılları arasında ele gelmeyen şüpheli meme lezyonu tanısıyla mamografi veya ultrasonografi eşliğinde iğne tel sistemi ile işaretlenerek eksizyonel biyopsi uygulanan, histopatolojik olarak incelenmiş 83 olgu çalışmaya alındı. Çalışma retrospektif olarak yapıldı. Elde edilen veriler NCSS 2007 istatistik programı kullanılarak analiz edildi. BULGULAR: Çalışmaya alınan 83 hastanın yaş ortalaması 47.46 (17-80 yaş) idi. >45 yaş grupta malignite varlığı istatistiksel anlamlı yüksek bulunmuştur (p=0.04). Histopatolojik değerlendirmede; 68 hastada (% 81.9) benign, 15 hastada (% 18.1) malign lezyon tespit edildi. Benign lezyonlar içinde 21 (% 25.3) duktal epitelyal hiperplazi, 15 (% 18) fibroadenom, 13 (% 15.6) adenozis, 11 (% 13.2) apokrin metaplazi, 10 (% 12) intraduktal papillom, 8 (% 9.6) fibrokistik değişiklik saptandı. Malign olanların ise 8' i (% 9.6) intraduktal karsinom, 5' i (% 6) duktal karsinoma in situ, 1' i (% 1.2) tubular karsinom, 1' i de mikst karsinom (intraduktal karsinoma + infiltratif lobüler karsinoma) idi. Olguların 27 tanesi (% 32.53) BIRADS 3, 49 tanesi (% 59.04) BIRADS 4, 1 tanesi (% 1.2) BIRADS 5 ve 6 tanesi (% 7.23) BIRADS 0 olarak sınıflandırıldı. Kalıcı kesit ile mamografi için duyarlılık % 93, ultrasonografi için % 100 saptandı. BIRADS 4 grubunda malignite varlığı anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.002). Kalıcı kesit ile frozen içinse duyarlılık % 60, özgüllük % 97 saptandı. SONUÇ: Meme kanserinin erken tanısında, palpe edilemeyen şüpheli lezyonların tanımlanmasında 'tel işaretleme yöntemi' günümüzde geçerliliği ortaya konmuş bir metoddur. Tel ile işaretleme tekniğinde cerrahi, radyoloji ve patoloji birimlerinin birbirleriyle uyum içerisinde çalışması başarı oranını arttırır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: With the widespread usage of screening mammography, diagnosis rate of nonpalpable lesions within breast were increased. To confirm the breast cancers in an early stage, the excisional biopsy with neddle wire localisation is a widely accepted technique nowadays for suspicious nonpalpable lesions which are only diagnosed by mammography and/or ultrasonography. In this retrospective study, it is investigated the age of patients, BIRADS classification – size - localisation site – radiological appearance of mammography or ultrasonography and frozen results of needle wire localized nonpalpable breast lesions and compared with histopathological results. METHOD: 83 patients which were preoperatively needle wire localized by ultrasonographically or mammographically and histopathologically investigated after excisional biopsy were evaluated in Göztepe Education and Research Hospital General Surgery Department between the years of January 2006 and December 2008. Study performed retrospectively. Results were analysed by NCSS 2007 statistical programme. RESULTS: The mean age of 83 patients was 47.46 (26-58 ages). In >45 age group malignancy was more than statistically meaningful. Histopathological results were 68 benign lesions (% 81.9), 15 malign lesions (% 18.1). Between benign lesions there were 21 (% 25.3) ductal epithelial hyperplasia, 15 (% 18) fibroadenoma, 13 (% 15.6) adenosis, 11 (% 13.2) apocrine metaplasia, 10 (% 12) intraductal papilloma and 8 (% 9.6) fibrocystic changes. Malign lesions were 8 (% 9.6) intraductal carsinoma, 5 (% 6) ductal carsinoma in situ, 1 (% 1.2) tubular carsinoma and 1 mix carsinoma (intraductal carsinoma + infiltrative lobular carsinoma). 27 patients were (% 32.53) classified as BIRADS 3, 49 (% 59.04) BIRADS 4, 1 (% 1.2) BIRADS 5 and 6 (% 7.23) BIRADS 0. Sensitivity was % 93 for permanent section with mammography and % 93 with ultrasonography. In BIRADS 4 group malignancy was more than statisticaly meaningful (p=0.002). Sensitivity was % 60 and specificity % 97 for permanent section with frozen section. CONCLUSION: In early diagnosis of the breast cancer, the currency of the imag-ing guided needle localization of nonpalpable breast lesions has been proved. The studying of general surgery, radiology and pathology departments properly increases the success of needle wire localisation technique.