Ele gelmeyem meme kitlelerinde tel ile işaretleme yöntemi: PAÜTF deneyimi
Mammography and ultrasonography-guided stereotactic biopsy for nonpalpabl breast lesions: Pamukkale University General Surgery Department experience
  1. Tez No: 229931
  2. Yazar: ALİ ÖZGÜR ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Meme kanseri tüm kadınlarda görülen kanserlerin %30'unu oluşturmakta olup, kansere bağlı ölümlerin %20'sinden sorumludur. Görüntüleme yöntemleriyle saptanan lezyonların histopatolojik tanısı için biyopsi yapmak şarttır. En sık kullanılan yöntemlerden biri de tel ile işaretleme biyopsisidir.Bu çalışmada Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda 2006-2008 yılları arasında, görüntüleme yöntemiyle saptanan ancak fizik muayenede ele gelmeyen lezyonu olan veya mikrokalsifikasyon saptanan 47 hastada tel ile işaretleme yöntemiyle yapılan meme biyopsilerinin sonuçlarının değerlendirilmesi ve ilk deneyimlerimizin analizini ortaya çıkarmayı amaçladık.Tel ile işaretleme yöntemiyle kanser saptama oranını %27,7 olarak saptadık. Tespit edilen en sık mamografik bulgu mikrokalsifikasyonlardı (%47,7). Histopatolojik sonuçları malign gelen hastaların %14,3'ü BI-RADS III, %36,8 BI-RADS IV, %75'i BI-RADS V sınıfındaydı. Malignite saptanan hastaların %53,8'i Evre I ve II meme kanseriydi. Görülen en sık komplikasyon %8,5 oranıyla vazovagal semptomlardı.Sonuç olarak bu çalışma, hastalarımızın çoğunun rutin kontrol hastası olması, her yaş grubundan olması ve saptanan malignitelerin büyük oranda erken evre ya da duktal karsinoma insitu olması nedeniyle meme kanseri açısından taramayla birlikte toplumun doğru bir şekilde bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesinin önemini ve yaş grubuna bakılmaksızın endikasyon olduğu düşünülen bütün hastalarda tel ile işaretleme yönteminin uygulanması gerektiğini ve başarıyla uygulanabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Mammography and ultrasonography-guided stereotactic biopsy for nonpalpabl breast lesions: Pamukkale University General Surgery Department experience. Dr. Ali Özgür AtalayBreast cancer compose of the thirty percent of all cancers seen in women and become the leading cause of malignancy-related death with a %20 mortality. For nonpalpabl lesions either mammographic or ultrasonographic guided streotactic breast biopsy modalities are necessary. Wire-guided mammographic breast biopsy is the commonly preferred medhod among allThe aim of this study was to evaluate our malignancy rates detected with wire-guided mammographic breast biopsy. Fourthy seven patients included in this study between 2006 and 2008. Patients with nonpalpable breast lesion were included in the studyWe determined %27,7 invasive and noninvasive ductal breast cancer. The most frequent mammographic finding was microcalcification (%47,7). According to BI-RADS grading system %14,3 were class III, %36,8 were class IV and %75 were class V. Of the malignancy detected patients, %53,8 were stage I and II. The most common complication during the labelling and surgical procedure was vasovagal symptoms (%8,5The wire-guided mammographic breast biopsy has the potential to serve both diagnostic and local treatment purposes. Breast cancer was detected in all age groups in this study at an early stage. For this reason, we propose wire-guided mammographic breast biopsy for all suspicious nonpalpabl lesions.