Synthesis of dioxin & tetra aryl pyrazine derivatives and their applications
Diokzin ve tetra aril pirazin türevlerinin sentezi ve uygulama alanları
  1. Tez No: 536070
  2. Yazar: BURCU OKYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ÖZÇUBUKÇU, DOÇ. DR. EMRULLAH GÖRKEM GÜNBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kümeleşme ile tetiklenmiş emisyon özelliğine sahip luminojenler son yıllarda, bilimin pek çok alanında büyük ilgi görmüştür. Fotofiziksel özellikleri ve yapısal düzenleri, floresan sensör, hücre görüntüleme, mikro yapıdaki kümeleşmeler, elektroluminesans cihazlar ve daha pek çok uygulama alanında kullanılmasına olanak sağlar. Tüm bu çalışmalar, araştırmacıları kümeleşme ile tetiklenmiş emisyon özelliğine sahip yeni moleküllerin sentezine ve farklı alanlardaki uygulamalarına yönlendirmiştir. 2,3,5,6-tetrafenilpirazin (TPP) molekülü pervane yapısıyla ve düzlemsel merkez halkasıyla sıradışı bir moleküldür. Bu konformasyonda, her bir halkanın düzlemsel yapısı korunurken aynı zamanda halkalar arası konjugasyon da bir noktaya kadar devam etmektedir. Bu molekülün yapısından esinlenerek, 2,3,5,6-tetrafenildiokzin (TPD), sentezlenip kümeleşme ile tetiklenmiş emisyon özelliğine bakılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında, 2,5-bis(4-bromofenil)-3,6-difenilpirazin (2Br- TPP), elektrokromik cihaz içerisinde kullanılmak üzere sentezlenmiştir. Bu molekül, 3,3-bis((undesiloksi)metil)-3,4-dihidro-2H-tieno[3,4][1,4]diokzepin ile polimerleştirilip elektrokromik cihazlarda kullanılacaktır. Çalışmanın üçüncü kısmında, perovskit güneş pillerinde delik geçirgen tabaka olarak kullanılmak üzere 2,3,5,6-tetrakis(4-bromofenil) pirazin (4Br- TPP), bis(4-metoksifenil)amin ile bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aggregation induced emission (AIE) luminogens have attracted great attention in various disciplines of science in last decades. The photophysical properties and structural design of this type of luminogens make it possible to have large variety of applications in fluorescence sensors, cell imaging, microstructures aggregate and electroluminescence devices etc. All these studies promote researchers to find alternative AIE luminogens and also different application areas of AIE luminogen systems. 2,3,5,6-tetraphenylpyrazine (TPP) has an interesting structure with its propeller shape and with its planar core. In this conformation, the planarity of each ring is preserved, and the conjugation between the rings is preserved to some extent. Inspired from TPP, in this thesis, 2,3,5,6-tetraphenyl-1,4-dioxine (TPD) was synthesized and AIE property was investigated. In the second part of the thesis, 2,5-bis(4-bromophenyl)-3,6-diphenylpyrazine (2Br-TPP) was synthesized and will be used in electrochromic devices. It will be polymerized with 3,3-bis((undecyloxy)methyl)-3,4-dihydro-2H-thieno[3,4b][1,4]dioxepine and used in electrochromic device. In the third part of the thesis, 2,3,5,6-tetrakis(4-bromophenyl) pyrazine (4Br-TPP) was synthesized and coupled with bis(4-methoxyphenyl) amine and the product will be used in perovskite solar cell application as a hole transport material (HTM).