Çeşitli yumuşaklık bitim kimyasallarının buruşmazlık apresinde kullanım olanaklarının araştırılması için prosese/kumaşa etkilerinin belirlenmesi ve bu etkinin tahminlenmesi
The determination of effects on process/fabric for investigation of possibilities of usage of different softeners at wrinkle resistance finishing and predicting of the effect
  1. Tez No: 536069
  2. Yazar: SABİHA BAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BALCI, DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Buruşmazlık bitim işlemleri rezilyans özelliği düşük liflere uygulanan kimyasal bitim işleminden birisidir. Buruşmazlık bitim işlemleri uygulanan kumaşlarda, tuşe kötüleşmekte ve mukavemet düşmektedir. Bu etkiyi azaltmak için kullanılan yardımcı kimyasalların başında yumuşatıcılar gelmektedir. Tez çalışmasında iki farklı buruşmazlık reçinesi ile (düşük formaldehit içeren/formaldehit içermeyen), altı farklı yumuşatıcı madde (mikro/makro/hidrofil/makro+mikro silikon/katyonik yumuşatıcı/polietilen) belirli oranlarda karıştırılarak buruşmazlık/yumuşatıcı kombinasyonları oluşturulmuş ve buruşmazlık bitim kimyasalı ile yumuşatıcıların birbiriyle olan uyumu incelenmiştir. Elde edilen verilerle kumaş performansı yapay sinir ağı teknikleri kullanarak oluşturulan modellerle tahmin edilmiş, buruşmazlık maddesinin cinsi ve miktarına bağlı olarak doğru yumuşatıcı cinsi ve miktarı belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda, buruşmazlık/yumuşatıcı kombinasyonlarının kumaşa/prosese olan uyumu, yapay sinir ağı teknikleri kullanılarak başarılı bir şekilde tahminlenebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wrinkle recovery finishing is one of the chemical finishing processes applied to low resilience fibers. In wrinkle-treated fabrics, the wrist becomes worse and the strength decreases. Auxiliary chemicals used to reduce this effect come from softeners. In the thesis study, two different wrinkle resins (containing no less formaldehyde / no formaldehyde), six different softening agents (micro / macro / hydrophilic / macro + micro silicon / cationic softener / polyethylene) are mixed in certain proportions to create wrinkle / softener combinations and the compatibility of softeners with each other is examined. With the data obtained, the fabric performance was estimated with the models using artificial neural networks techniques and the type and amount of the correct softener was tried to be determined depending on the type and amount of the crease. As a result of the study, the compatibility of the wrinkle / softener combinations to the fabric / process could be successfully estimated using artificial neural network techniques.