Kalça yüzey değiştirme protezlerinde komponentlerin tespit açılarının kalça skorlarına etkisi
The effect of components fixation angle on hip scores in resurfacing hip arthroplasty
  1. Tez No: 536120
  2. Yazar: ÖZGÜR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Koksartroz sık görülen eklem patolojilerindendir. Yüzey değiştirme protezlerinin yeni dizaynları ile yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. Bu çalışmada yüzey değiştirme protezi yapılan ve farklı etyolojik gruplardan olan hastalarda, komponentlerin tespit açılarının fonksiyonel ve klinik sonuçlar ile ilişkisini araştırdık. Çalışmada 20 bayan 22 erkek olmak üzere 42 hasta nın 45 kalçasına yüzey değiştirme protezi uyulandı. Hastalar koksartroz etyolojilerine göre 4 gruba ayrıldı. Hastalar preoperatif ve postoperatif takiplerinde Oxford ve Harris kalça skorları ile değerlendirildi. Son kontrollerinde çekilen radyografilerinden komponentlerin inklinasyon açıları ve kollodiafizer açıları ölçüldü. Hastaların normal anatomik kolodiafizer açıları ile karşılaştırılarak femoral komponentlerin pozisyonları belirlendi. 4 hastaya takipler esnasında revizyon cerrahisi yapıldı. İstatistik analizde, sayı azlığı nedeniyle revizyon yapılan ve travmatik zeminde koksartrozu olan hastalar katılmadı. Hastalarımızın son takiplerindeki skorları ile ameliyat öncesi skorları arasında Harris skorları açısından anlamlı bir artış Oxford kalça skorları açısından anlamlı bir azalma tespit edildi. Yüzey değiştirme protezi komponentlerinin tespit açıları ile fonksiyonel skorlar arasında istatistiksel anlamlı bir fark tespit edilmedi. Gruplar arası karşılaştırmada displazik zeminde koksartroz grubu ile primer koksartroz grubunun asetabuler komponent inklinasyon açıları arsında istatistiksel bir anlamlılık tespit edildi. Bu bulgular neticesinde yüzey değiştirme protezi koksartrozun cerrahi tedavisinde iyi bir alternatiftir ama hasta seçimi bu tedavi yöntemindeki başarıyı belirleyen en önemli faktörlerden biridir.
Özet (Çeviri)
Osteoarthrozis is comonly seen hip pathology. Clinical results of new design resurfacing hip arthroplasty are excellent. This study was designed to evaluate the relationship between fixation angle of the resurfacing components and clinical, functional results in different etiologic groups. 45 hips of 42 patients (20 male-22 female) were performed resurfacing hip arthroplasty. All the patients were, divided into 4 groups according to the etiologies and evaluated with Harris Hip Score and Oxford Hip Score preoperatively and in the last follow up. The angle of the femoral component with respect to that of the femoral neck to the femoral shaft and the acetabular component abduction angle were measured on plain radiographs in the last follow up. 4 patients were performed revision surgery. The number of the revised hips and posttraumatic hips were inadequate for statistical analysis. Oxford and Haris hip scores improved significantly when we compared preoperatively scores with last follow up scores. We found no significant association between resurfacing components angulation and hip scores. When the etiolgic groups were compared , we evaluate significance in acetabuler abduction angle between developmental dysplasia group and idiopathic osteoarthritis group. Resurfacing hip arthroplasty is excellent alternative for the surgical treatment of hip osteoarthritis but adequate patient selection is the most important factor for the success of this surgical procedure