Üç yönlü periyodik minimal yüzeylerle (ÜYPMY) tasarlanan kalça implantlarının yapısal analizi
Structural analysis of hip implants designed with triply periodic minimal surfaces (TPMS)
  1. Tez No: 967298
  2. Yazar: TAHA ENİS TUNCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLHAN ÜRKMEZ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Üç yönlü periyodik minimal yüzey (ÜYPMY) yapılar, ortopedik implant tasarımlarında mekanik dayanım ile biyolojik uyumluluğu birlikte sunan yenilikçi bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, kalça implantlarında Gyroid, Diamond, Schwarz, Split-P gibi ÜYPMY tabanlı gözenekli kafes yapıların kullanımı araştırılmıştır. İlk olarak SolidWorks yazılımında yoğun bir kalça implant modeli tasarlanmış, ardından bu model nTopology yazılımına aktarılmıştır. Modelin içi 3 mm derinliğe kadar boşaltılarak ÜYPMY yapılarla doldurulmuştur. Tasarım iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir: İlk aşamada hücre kalınlığı sabit tutularak hücre boyutları değiştirilmiş, ikinci aşamada ise hücre boyutu sabit tutularak kalınlık parametresi değiştirilmiştir. Magnezyum AZ91 malzeme özellikleri atanarak sonlu elemanlar analizleri gerçekleştirilmiş ve maksimum yer değiştirme, maksimum gerilme ve maksimum şekil değişimi değerleri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, ÜYPMY ile yapılandırılmış implantların yapısal bütünlükten ödün vermeksizin implant ağırlığını azaltabildiğini ve gerilme dağılımını iyileştirerek osseointegrasyonu artırma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Bu tez, kalça implantlarında ÜYPMY kafes yapıların tasarımı, mekanik performansı ve biyolojik avantajları açısından detaylı bir değerlendirme sunmakta ve eklemeli imalat teknolojileri ile kişiye özel implant üretiminin önünü açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Triply periodic minimal surface (TPMS) lattice structures represent a novel approach in orthopedic implant design by offering a unique balance between mechanical strength and biological compatibility. This study aims to explore the application of TPMS-based porous architectures, specifically gyroid, diamond, schwarz, split-p configurations, in the design of hip implants. A dense hip implant model was initially created using SolidWorks, and later modified in nTopology to incorporate TPMS lattice infill. Two design strategies were implemented: one involving variation in unit cell size while keeping strut thickness constant, and the other involving variation in strut thickness with fixed unit cell size. Static structural analyses were performed via finite element simulations under defined boundary conditions, using the isotropic material properties of magnesium alloy AZ91. Simulation outcomes were evaluated in terms of maximum displacement, von Mises stress, and strain. The results indicate that TPMS-filled implants can significantly reduce weight while maintaining structural integrity, offering improved stress distribution and enhanced potential for osseointegration. This thesis provides a comprehensive analysis of TPMS lattice structures from a mechanical and biological performance perspective, and supports their future integration into patient-specific orthopedic implant designs through additive manufacturing technologies.