Kalça yüzey değiştirme protezi uygulamalarımız ve sonuçları
Hip resurfacing prosthesis applicationsand the results
- Tez No: 662363
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT UĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kalça eklem replasmanı, kalça artritli hastaların yaşam kalitesinde dramatik bir iyileşme sağlayabilir. Ancak, geleneksel total kalça protezi, genç hastalar için kalıcı bir çözüm sağlamaz. Bu nedenle, teorik olarak kalça yüzey değiştirme protezi gibi kemik stoğunu koruyucu işlem genç hastalarda avantaj sağlayabilir. Çalışmamızda, değişik kalça artrozu nedeni ile BHR kalça yüzey değiştirme ameliyatı yaptığımız hastaların, retrospektif olarak orta dönem fonksiyonel, klinik ve radyolojik sonuçlarını inceledik. Bütün hastaların demografik bilgileri, kap-baş ölçüleri kaydedildi. Harris kalça skorları belirlenip sınıflandırıldı. Pelvis ön-arka, kalça ön-arka, cross-table lateral grafileri çekilerek femur ve asetabulum çevresi osteoliz, radyolüsensi, heterotopik ossifikasyon, asetabular inklinasyon ve anteversiyon açısı ile femoral kollo-diafizer açısı ölçülerek kaydedildi. Tek radyolog tarafından, psödotümör açısından ultrasonografi yapıldı ve sonuçları kaydedildi. Her hastadan, metal iyon yükü açısından, kobalt-krom (Co-Cr) düzeylerine bakılmak üzere, tek merkezde ICP-MS (Inductively Coupled Plasma – Mass Spectrometer) ile çalışılmak üzere tam kan alındı ve sonuçları kaydedildi. Revizyon cerrahisi gerekli olabilecek hastaların cerrahi endikasyonları kaydedildi. Hastaların, harris kalça skoru ile tam kan metal iyon seviyeleri arasında herhangi bir korelasyon tespit edilmedi. 48 mm den küçük başa sahip hastalar ile 50 mm den büyük çapa sahip hastalar arasında tam kan metal iyon seviyeleri açısından anlamlı bir fark tespit edilmedi. Varusta implante edilen hastalar ile nötral ve valgusta implante edilen hastalar arasında metal iyon seviyeleri arasında korelasyon saptanmadı. Asetabular anteversiyon açısı ile tam kan metal iyon seviyesi arasında korelasyon bulunmadı. Ortalama asetabular inklinasyon açı ölçümüzün literature ile uyumlu olduğu görüldü. Asetabular inklinasyon açısı 50° nin üstünde olanlar ile 50° nin altında olanlar arasında metal iyon seviyesi açısından anlamlı bir fark tespit edilmedi. Literatür ile karşılaştırıldığında, ortalama kobalt değerinin yüksek olduğu, krom değerinde ise anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Kobalt değerinin yüksekliğini 102 μg/L gibi yüksek bir değere sahip olan tek bir hastanın, ortalama değeri yükselttiğine bağlı olduğunu görmekteyiz. Hastaların tek radyolog tarafından yapılan kalça ultrasonografisinde hiçbir hastada psödotümör lehine bulgu saptanmadı. Yapmış olduğumuz çalışmada, alınan veriler neticesinde sonuçlarımızın literatür ile uyumlu olduğunu görmekteyiz. Komplikasyon gelişimi hasta, cerrah ve implant bağımlı olmaktadır. Uygun hasta seçimi, iyi ameliyat tekniği ve uygun implant kullanımı ile komplikasyonların daha az ve sağ kalımın daha uzun süreli sağlanacağına düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Hip joint replacement can dramatically improve the quality of life of patients with hip arthritis. However, traditional total hip replacement does not provide a permanent solution for young patients. Therefore, theoretically, bone stock preserving procedures such as hip resurfacing prosthesis may be advantageous in young patients. In our study, we retrospectively examined mid-term functional, clinical and radiological results of patients who underwent BHR hip resurfacing surgery for various hip arthrosis. Demographic information and cup-head measurements of all patients were recorded. Harris hip scores were determined and classified. The pelvis anteroposterior, hip anteroposterior, cross-table lateral radiographs were taken and the femur and acetabulum circumference were recorded by measuring osteolysis, radiolucency, heterotopic ossification, acetabular inclination and anteversion angle and femoral collo-diaphyseal angle. Ultrasonography was performed for pseudotumor by a single radiologist and the results were recorded. Whole blood was taken from each patient in order to study with ICP-MS (Inductively Coupled Plasma - Mass Spectrometer) in a single center to examine cobalt-chromium (Co-Cr) levels in terms of metal ion load and the results were recorded. Surgical indications of patients who may require revision surgery were recorded. There was no correlation between the harris hip score and whole blood metal ion levels of the patients. There was no significant difference in whole blood metal ion levels between patients with a head smaller than 48 mm and patients with a diameter greater than 50 mm. There was no correlation between metal ion levels between patients implanted with varus and neutral and valgus implanted patients. No correlation was found between acetabular anteversion angle and whole blood metal ion level. Our average acetabular inclination angle measurement was found to be compatible with the literature. There was no significant difference in metal ion levels between those with an acetabular inclination angle above 50 ° and those with an angle of less than 50 °. When compared with the literature, it was seen that the average cobalt value was high, but there was no significant difference in the chromium value. We see that a single patient with a high cobalt value as high as 102 μg / L increases the mean value. In the hip ultrasonography performed by a single radiologist, no finding in favor of pseudotumor was found in any of the patients. In our study, we see that our results are compatible with the literature as a result of the data obtained. Complication development is dependent on the patient, surgeon, and implant. We think that with proper patient selection, good surgical technique and the use of appropriate implants, complications will be less and survival will be longer.