Elektrikli ulaşım sistemlerinde işletme ve kontrol
Operation and control in electric transportation systems
- Tez No: 536131
- Danışmanlar: PROF. DR. ATIF URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Demiryolu işletmelerinde gün geçtikçe bilgisayar destekli sistemlerin sağladığı avantajlar daha iyi anlaşılmaktadır. Günümüzde bilgisayarlar demiryollarında başlıca tekno-ekonomik planlarda, demiryolu işletmelerinde, yapılabilirlik çalışmalarında ana hatları ile kullanılmaktadır. Bu tez, imalat, demiryollarında işleyiş, diğer ileri transit sistemleri hakkında I. Uluslararası Bilgisayar Destekli Dizayn konferansında anlatılan demiryolları işletme fonksiyonları için bilgisayar potansiyelini ve kullanımını içermektedir. Aynı zamanda; bir çok farklı işletme fonksiyonları için şebeke dizaynını, mali sistemleri, trafik koordinasyonunu, tren tarifelerini işleyiş görüntülerini de anlatmaktadır. güney Afrika örneği ise; Siemens Firmasının yeni uygulamaya koyduğu sistem kontrolü ve cer güç besleme sistemleri için, veri kazancını içermektedir. Üç kontrol merkezi vardır. Bilgisayar destekli işleyişleri anlatılmaktadır. Hepsinde de güvenilir yardım düşüncesi ile yedek bilgisayarlar mevcuttur. Kontrol merkezinin toplam arızalarında dahi uzaktan kumandalı acil kontrol merkezlerinden bölge işlerinin olabilirliği kavranmaktadır. Üç yardım merkezi de müstakil yapıda tek komputür tesisatlıdır.
Özet (Çeviri)
The advantages of computer aided systems are now widely recognised in the railway industry. Computers, ranging from the mainframe to the microcomputer, are now being used in every field of activity relating to railways, from the initial techno-economic planning and feasibility studies to the ultimate operation of the railway network. The thesis contains some of the papers covering the use and potential of computers for management functions in railways presented at the 1 st International Conference on Computer Aided Design, Manufacture and Operation in the Railway and other Advances Mass Transit Systems. These papers cover such diverse management functions as planning and design of networks, financial systems, traffis forecasting, maintance of train and track, train scheduling and operational aspects. South African examples are including system control and data acquisition for traction power supply systems. All three control centres are built up on the same concept using a second computer as a hot standby. In the event of a total breakdown of a control centre the possibility of operating the region of the remote emergency control centre is realized. The three emergency centres are single computer installations in a separate building.