Yaşa bağlı makula dejeneresansı hastalarında kornea biyomekanik faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of corneal biomechanical factors in patients with AGE-related macular degeneration
  1. Tez No: 536142
  2. Yazar: ÖMÜR CAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yaşa bağlı makula dejenerasyonunun (YBMD) risk faktörleri arasında yaş, cinsiyet, ırk gibi faktörlerin yanında, iris rengi, oküler rijidite gibi göze ait faktörler bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda korneanın biyomekanik özelliklerinden olan korneal histerezis (CH) ve korneal rezistans faktörün (CRF) tüm gözün biyomekanik özelliklerini yansıttığı gösterilmiştir. Biz de çalışmamızda korneanın biyomekanik özelliklerinin YBMD hastaları ve kontrol grubu arasında farklı olup olmadığını, glokom progresyonunda olduğu gibi bu biyomekanik özelliklerin YBMD için prognostik bir faktör olup olmayacağını araştırmayı planladık. Çalışmamızda 43 yaş tip YBMD tanılı hastanın 43 gözü, 43 kuru tip YBMD tanılı hastanın 43 gözü ve 51 sağlıklı retinaya sahip hastanın 51 gözü incelendi.
Özet (Çeviri)
There are age, gender, race as well as some eye-related factors such as the color of the iris and ocular rigidity among the risk factors for Age-Related Macular Degeneration (ARMD). In previous studies, it was shown that Corneal Hysteresis (CH) and Corneal Resistance Factor (CRF), which are the biomechanical characteristics of the cornea, reflect the biomechanical characteristics of the whole eye. In the present study of ours, we planned to investigate whether the biomechanical properties of the cornea show differences among ARMD patients and the Control Group; and whether or not these biomechanical features could be a prognostic factor for ARMD, which is the case in glaucoma progression. In our study, 43 eyes of the 43 patients who had wet type ARMD; 43 eyes of the 43 patients who had dry type ARMD; and 51 eyes of 51 patients who had healthy retinas were examined in this respect.