Farklı kanser hücre hatlarında karbon kuantum noktaların hücre içi lokalizasyonlarının belirlenmesi
Determination of the cell localizations of carbon quantum dots in different cancer cell lines
  1. Tez No: 536150
  2. Yazar: AYSHAN NOVRUZOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Karbon kuantum noktalar özellikle kolay sentezlenebilmeleri, düşük toksisiteleri ve fotostabil özellikleri ile son yıllarda oldukça dikkat çekmektedir. Boyutlarına bağlı olarak farklı dalga boylarında emisyon vermeleri karbon kuantum noktaları hücre görüntüleme ve ilaç taşıma gibi alanlarda da kullanılabilir yapmakta ve ilgili araştırmalar gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışma da hücre ve hücre kısımlarının boyanması ve / veya işeretlenmesi amacıyla modifiye Hummers metodu ile sentezlenen karbon kuantum noktaların kullanılabilirliği araştırılmıştır. Farklı kanser hücre hatları (MCF-7 ve CaCO2) kullanılarak floresan ve konfokal mikroskoplar yardımı ile görüntülemeler yapılmıştır. Ayrıca yaygın kullanılan iki boya olarak Hoechst 33342 ve Propodium Iodide ile karbon kuantum noktaların birlikte kullanımları değerlendirilmiştir. Hücre hatlarında yapılan uygulamalar sonucunda karbon kuantum noktaların sentez metodolojisine bağlı olarak boyut ve yüzey farklılıklarının hücre içi lokalizasyonlarda farklılık oluşturabildiği gözlemlenmiştir. Kullanım amacına uygun olarak sentez yöntemlerinin optimize edilmesi ve hücre ile ilgili uygulamaların devam etmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Carbon quantum dots are especially notable for their easy synthesis, low toxicity and photostable properties. Emission of different wavelengths depending on their size makes carbon quantum dots available in areas such as cell imaging and drug transport and related research is increasing day by day. In this study, the usability of carbon quantum dots synthesized by the modified Hummers method for the staining and / or processing of the cell and cell parts was investigated. Imaging was performed using fluorescence and confocal microscopes using different cancer cell lines (MCF-7 and CaCO2). In addition, two commonly used paints were evaluated together with Hoechst 33342 and Propodium Iodide with carbon quantum dots. As a result of the applications in the cell lines, it has been observed that the size and surface differences of the quantum dots may differ in intracellular localization depending on the synthesis methodology. In accordance with the intended use, synthesis methods should be optimized and cell-related applications should be continued.