Mikrodalga ve milimetre-dalga radar sistemleri için çeşitli tiplerde sızdıran-dalga antenlerin tasarımı ve analizi
Design and analysis of various types of leaky-wave antennas for microwave and millimeter-wave radar systems
  1. Tez No: 955735
  2. Yazar: GÖKSEL TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Frekans değiştikçe sızdırıma dayalı olarak hüzme tarayabilen yüksek kazançlı, geniş bantlı, karmaşık beslemesi olmayan ve kolay üretilebilir sızdıran-dalga antenler (SDA), gelecek nesil mikrodalga ve milimetre-dalga radar sistemleri için büyük bir potansiyel barındırmaktadırlar. Bu tez çalışmasında, 9 farklı tipte SDA'nın tasarımı ve analizi gerçekleştirilmiştir. Tezin ana hedefi ikiye ayrılmaktadır. Literatürdeki benzer çalışmalardan daha iyi performansta antenler elde etmek ve daha önce literatürde çalışılmamış özel bir SDA geliştirmektir. Anten tasarımında sızdırım yaratılacak elektromanyetik dalga iletim elemanı olarak mikroşerit temelli seri beslemeli yama dizileri (SBYD) ve çeşitli tiplerde (tam-mod, yarım-mod, yarım-mod oluklu) substrat tümleşik dalga kılavuzları (STDK) uygun görülmüştür. Sızdırım yaratmak için de çeşitli boyutlarda yarıklar ekleme, yama üzerinde değişim yaratma veya iletim elemanına halkalar dahil etme yöntemleri kullanılmıştır. Antenler dispersiyon diyagramları, S parametreleri, parametrik çalışmalar ve elektrik alan dağılımları gibi yöntemler ile analiz ve optimize edilmiştir. Sonucunda geniş hüzme tarama (100° üstü), yüksek verim (%80 üstü), geniş bant (%30 üstü), basit tasarım, yandan ateşlemeli hüzme tarama, çoklu hüzme gibi farklı karakterlere sahip çeşitli tiplerde antenler C (4-8 GHz), X (8-12 GHz), Ku (12-18 GHz), K (18-27 GHz) ve W (75-110 GHz) bantları için ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca W bandı için tasarlanan çok hüzmeli SDA, literatürde o bant özelindeki, basit beslemeyle çoklu hüzme yaratılabilen ilk mikroşerit temelli anten olma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
As the frequency changes, leaky-wave antennas (LWA) that can scan beams based on leakage, with high gain, wide bandwidth, and no complex feeding, hold great potential for next-generation microwave and millimeter-wave radar systems. In this thesis, the design and analysis of 9 different types of LWA have been carried out. The main objective of the thesis is divided into two parts. To obtain antennas with better performance than similar studies in the literature and to develop a special SDA that has not been studied in the literature before. In the antenna design, microstrip-based series-fed patch arrays (SFPA) and various types of substrate-integrated waveguides (SIW) (full-mode, half-mode, half-mode corrugated) were deemed suitable as the electromagnetic wave transmission elements to create leakage. To create the leakage, methods such as adding slots of various sizes, creating changes on the patch, or incorporating rings into the transmission element have been used. Antennas have been analyzed and optimized using methods such as dispersion diagrams, S parameters, parametric studies, and electric field distributions. As a result, various types of antennas with different characteristics such as wide beam-scanning (over 100°), high efficiency (over 80%), wide bandwidth (over 30%), simple design, side-fire beam-scanning, and multi-beam have been developed for C (4-8 GHz), X (8-12 GHz), Ku (12-18 GHz), K (18-27 GHz), and W (75-110 GHz) bands. Additionally, the multi-beam SDA designed for the W band is characterized in the literature as the first microstrip-based antenna capable of creating multiple beams with a simple feed in that specific band.