Sıvı nitrürlenmiş AISI 4140 çeliğinin elektrokimyasal korozyon davranışının incelenmesi
Investigation of electrochemical corrosion behaviour of liquid nitrided AISI 4140 steel
- Tez No: 536165
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada siyanür tuz banyosu kullanarak AISI 4140 çeliği, 1, 2 ve 3 saatlik nitrasyon işlemine tabii tutulmuştur. Numunelerin korozyon direncini arttırmak için nitrürleme işleminden sonra numunelere 380-400 ᴼC arasında 20 dakika oksidasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Nitrürleme işleminden sonra, nitrürlenmiş ve nitrürlenmemiş AISI 4140 çeliklerin taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile morfolojik yapıları incelenmiştir. XRD cihazı kullanılarak kaplama yüzeyinin yapısal özellikleri analiz elde edilmiştir. Mikrosertlik ölçüm cihazı ile sertlik değerleri tespit edilmiştir. Ayrıca nitrürlenmiş malzemelerin sertlik değerinin nitrürlenmiş malzemeye göre iki ile üç katı arasında arttığı belirlenmiştir. Nitrürleme işlemine tabii tutulmamış ve nitrürlenmiş AISI 4140 çelik numuneler 3 farklı pH değerlerinde (2, 7, 12) korozyon deneyine tabi tutulmuş ve deneyler sonucunda kullanılan tuz çözeltisinin pH değerine bağlı olarak korozyon davranışlarında değişkenliğin olduğu tespit edilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda nitrürlenmiş malzemelerin, nitrürlenmemiş malzemelerden daha üstün korozyon özellikleri sergilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, AISI 4140 steel was carried out a nitration process in a cyanide salt bath for 1, 2 and 3 hour. After the nitration process to increase the corrosion resistance of samples the samples were oxidized at 380-400 ᴼC for 20 minutes. After the nitration process, the morphological properties of the nitrided and unnitrided AISI 4140 steels were characterised by scanning electron microscopy (SEM). The XRD was used to analyze of stuructural properties of the nitrided surfaces. The hardness values of the nitrided and unnitrided AISI 4140 steels were determined by the microhardness tester in the laboratory. It was also found that the hardness value of nitrided materials increased between twice and three times that of nonnitrided material. Nitrided and unnitrided AISI 4140 steel specimens were tested for corrosion at 3 different pH values (2, 7, 12) and it was determined that the corrosion behavior varied depending on the pH value of the salt solution used at the end of the test. As a result of the experiments, it was determined that the nitrided materials are superier corrosion properties than unnitrided materials.