Synthesis of carborane derivatives for characterization of carbocations
Karboran türevlerinin karbokatyonların tanımlanması için sentezi
- Tez No: 536164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Az koordine olan anyonlar, katyonik ara ürünlerin yakalanması ve tanımlanması için çok önemlidirler. Bunların arasında karboranlar ve bazı boranlar bilinen en koordine olmayan anyonlardır. Bu tezde, karboranlar ve boranlar sentezlenmiş olup sıradışı karbokatyonların yakalanması ve karakterize edilmesi için kullanılacaktır. B11H14- NaBH4 kullanılarak sentezlendi. Undekaborat, bir bor verteksinin oksidasyonu ve ekstrüzyonu ile B10H14'e dönüştürüldü. B10H14 başarıyla orto-karborana dönüştürüldü. B11H14-I2 ile muamele edildi ve B12H122-sentezlendi. Dodekaboran ve CB11H12-,B12Me12 2-ve HCB11Me11-elde etmek için bor verteksinden metillendi. Metillenmiş boran ve karboran kafesleri daha hidrofobik ve zayıf koordine edici anyonlardır.
Özet (Çeviri)
Weakly coordinating anions are extremely versatile species for capturing and characterizing cationic intermediates. Among these anions, carboranes and some boranes are known to be the most weakly coordinating anions. In this thesis, the carboranes and boranes were synthesized in order to capture and characterize unusual carbocations. B11H14-was synthesized from NaBH4. Undecaborate was converted to B10H14 by oxidation and extrusion of one boron vertex. The B10H14 was successfully converted to ortho-carborane. B11H14-was treated with I2, and then B12H12 2-was synthesized. Dodecaborane and CB11H12-were methylated on boron vertex to get B12Me12 2-and HCB11Me11-.The methylated boranes and carborane cages are more hydrophobic and weakly coordinating anions.