Synthesis of anthracene-based macrocycle for detection of explosives
Patlayıcıların tayini için antrasen bazlı makromolekül sentezi
  1. Tez No: 536177
  2. Yazar: TUĞÇE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ÖZÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Patlayıcıların tespit edilmesi için floresans sensörlerin gelişimi araştırmacılar için ilgi çekici hale gelmiştir. Yüksek duyarlılık, kolay ölçülebilirlik, ve hızlı yanıt verme süresi gibi birçok avantaja sahip olmalarından dolayı floresans sensörler, pikrik asit tayini için kullanılan etkili yöntemlerden biridir. Halkalı yapıları sayesinde siklofanlar moleküler tanıma için umut vaat eden moleküllerdir. Antrasen bazlı siklofanlar ise elektronca fakir moleküller ile etkileşerek güçlü bir floresans sönümlenmesi gerçekleştirirler. Bu çalışmada, antrasen bazlı siklofan molekülü sentezlenmiş ve pikrik asit tayini için sensör özelliği incelenmiştir. Antrasen bazli siklofan bileşiğinin pikrik asite ve 2,4-DNP'te seçici olduğu bulunmuştur. Stern-Volmer sönümlenme sabiti pikrik asit için 5.28x104 M-1 ve 2,4-DNP için 5.61x104 M-1 bulunmuştur. Tespit limiti pikrik asit için 0.39 µM ve 2,4-DNP için 0.25 µM olarak hesaplanmıştır. Sönümlenme sabitinin, tespit limitinin ve pikrik asit tayininde kullanılan çözücü ortamının güncel literatür ile karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Development of fluorescent sensors for detection of explosives become very interesting area for researchers. Picric acid is an important member of nitro-aromatic compounds which is also a powerful explosive. Fluorescent sensors are one of the essential way to detect picric acid, since they have many advantages, such as high sensitivity, simple instrumentation, and quick response. Cyclophanes are molecules that their cyclic structure makes them very promising candidate for molecular recognition. Anthracene-based cyclophanes exhibit strong fluorescence quenching with the interaction of electron deficient molecules. In this thesis, anthracene-based macrocycle was synthesized and its sensor ability was tested for picric acid determination. It was found that anthracene-based macrocycle is quite selective for picric acid and 2,4-DNP. Stern-Volmer quenching constants were found to be 5.28x104 M-1 for picric acid and 5.61x104 M-1 for 2,4-DNP. Detection limits were calculated and found to be 0.39 µM for PA and 0.25 µM for 2,4-DNP. The comparison of quenching constant, detection limit, and media used for picric acid detection with some recent reports in the literature were studied.