Epizodik migrenli olgularda boyun kaslarına uygulanan kinezyo bantlamanın ağrı, dizabilite ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effects of kinesio taping applied cervical muscles on pain, disability and quality of life in patients with episodic migraine.
- Tez No: 536183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Epizodik migrenli olgularda boyun kaslarının da etkilenmesi sebebiyle boyun kaslarına uygulanacak kinezyo bantlamanın ağrı eşiği, dizabilite ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisini incelemektir. Plasebo randomize kontrollü prospektif çalışma planlanmıştır. IHS (Uluslararası Başağrısı Topluluk) kriterlerine göre; nöroloji uzmanı tarafından epizodik migren tanısı konmuş 18-60 yaş aralığındaki 36 hasta, randomize olarak kontrol (n:12), plasebo (n:12) ve tedavi (n:12) grubuna ayrılmış ve 6 hafta sürecek çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubuna ev egzersizleri programı ve günlük yaşam aktivite önerileri verilmiştir. Plasebo grubuna bunların yanında trapez ve derin servikal kas grubuna sham bantlama uygulanmıştır. Tedavi grubuna ise kontrol grubuna verilen programın yanında boyun kaslarından trapez ve derin servikal kas grubuna kinezyo bantlama (Kinesio Tex - Gold) uygulanmıştır. Hastaların demografik ve klinik özellikleri anket yoluyla toplanmıştır. Değerlendirme yöntemleri olarak tedavi öncesi ve sonrası Ağrı Algometresi (Baseline Dolorimetre), Vizüel Analog Skala (VAS), Migren Dizabilite Değerlendirme Skalası (MİDAS) ve Kısa Form-36 (SF-36), 1 Ay içinde migren nedeniyle dizabilitesi sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of kinesio taping on pain, pain threshold, disability and quality of life in patients with episodic migraine. A randomized placebo controlled prospective study was planned. Thirty-six (n=36) patients with episodic migraine, aged between 18 and 60 years who were diagnosed with episodic migraine by the neurologist according to IHS (International Headache Society) criteria, were randomized to kinesio taping (n=12), placebo (n=12), and control (n=12) groups. Three groups were included in this study for 6 weeks. The control group received a home exercise program and daily living activity recommendations. Sham banding was applied to the trapezius and deep cervical muscle groups for the placebo group. Kinesio taping was applied to the trapezius and deep cervical muscles for the treatment group. Demographic and clinical data were collected from patients. Pain pressure threshold (Baseline Dolorimeter), Visual Analog Scale (VAS), Migraine Disability Assessment Scale (MIDAS) and Short Form-36 (SF-36) were used to evaluate the patients before and after treatment.