Göl Adamları
- Tez No: 53624
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER DOĞAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
29 1. ÖZET“Göl Adamları”adlı bu çalışmanın kuramsal kısmı dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm kavramsal olarak kültürün anlatılmaya çalışıldığı bilgileri içerirken, devamında kültürün çeşitli tanımlarına ve kültürü oluşturan temel kurum ve değişkenlere yer verilmiştir. Kültürün temel kurum ve değişkenleri doğal çevre, ekonomi, teknoloji, iletişim olarak belirlenmiştir. Hemen ardından ise alt kültür açıklamalarına girişilmiş ve alt kültürün tanımı, bir kültürün alt kültür olabilmesi için gerekli özellikler sıralanmıştır. İlk bölümün ikinci başlığı ise kitle iletişim araçlarının toplumsal yaşamdaki yeri, önemi ve işlevlerine yöneliktir. Burada kitle iletişim araçalrının işlevlerinden kültürlerin aktarılması ve bütünlük işlevleri üzerinde detaylı olarak durulmuştur. Yine ilk bölüm altında yer alan bir diğer başlık bir kitle iletişim aracı olarak sinemadır. Bu başlık altında sinemanın kısa bir tarihçesi verilirken, ardından bir alt başlık halinde belgesel sinemanın dili ünlü başyapıtlardan verilen örneklerle aktarılmıştır. Çalışmaya ilişkin genel bilgiler adlı alt başlık da ise çalışmanın sorunu, amacı, önemi ve sınırlılıkları belirtilmiştir. İkinci bölüm çalışma yönteminin detaylı olarak aktarıldığı bölümdür. Bu bölümde“Göl Adamları”fikrinin nasıl oluştuğu, göl30 adamlarının yaşamlarına ilişkin bilgilerin verildiği veri toplama süreci ve verilerin toplanması ilk başlık altında aktarılmıştır. Bu bölümde yer alan ikinci alt başlık ise çekim öncesi yapılan ve teknik gerekliliklerin belirlendiği kısım, verilerin toplandığı çekim süreci ve çekim sonrası aşamaların anlatıldığı bölümlerden oluşmaktadır. Üçüncü bölüm özet, sonuç ve önerilerin yer aldığı bölümdür. Üçüncü bölümü izleyen bölüm çalışmanın hazırlanmasında kullanılan kaynakların bulunduğu kaynakçadır. Ekler bölümünde ise Tratmen, Çekim Senaryosu, Program Kimliği ve Bütçenin başlığını taşıyan bölümler yer almaktadır. 2-SONUÇ Hiçbir toplumda kültür tüm bireyler ve gruplar açısından bir örnek değildir. Belirli bir toplum içinde çeşitli insan gruplarının kendilerine özgü kültür kalıpları vardır. Cinsiyet, yaş, yerleşim yeri, ekonomik uğraşlar meslekler, etnik köken, dil, lehçe, din, mezhep gibi ölçütler değişik grup ve kültürleri belirleyen ölçütlerdir. İnsanbilimciler bir kültürün ulusal sınırları içinde yer alan farklı düşünce ve davranışlara sahip insan gruplarının oluşturdukları kültür birimlerine ve sentezlere“alt kültür”adını vermektedirler. İşte yukarda açıklanmaya çalışıldığı biçimde ve sıralanan ölçütler de göz önüne alınarak“Göl Adamlan”na bakıldığında kendi yerleşik kültürlerinin dışında, saz kesip kuruttukları gölet kıyılarında bir alt kültür oluşturdukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the main specialises of culture is that, it has an abstract meaning. After this determination, a question comes to mind suddenly; What is the real variants, institutions and relations that creates the culture? It is obvious that the answer can be given easily by examinning the main variants and institutions of culture. For example natural environment, history, economics and technology, science and art, religion and state, can be the answer of this question. All these are the real variants and institutions. They are alive. So they can be lived in a ordinary day exprience. Then by recording this daily life, it can be possible to have an idea of“that”culture with if s real Institutions. THE LAKE MEN“ is a documentary video project that is made with in this content They live in Afyon-Bolvadin. But the lake called Eber, which is near by to near town, is becoming to dry. So they look for new lakes to harvest the rushes that is the job of these people. They find it in Eskişehir- Çifteler. They do what they know before; to harvest the rushes. But they don't have the same conditions like in their home town, Eber. First of afi, they must be away from their families for three months. They are in different conditions. And also because of the naturel environment, economics and technology, a new culture begins to grow. This project called THE LAKE MEN”tries to tell the story of these people.