Preoperatif anksiyete düzeyinin postoperatif kronik ağrı gelişimine etkisi
The effect of preoperative anxiety level on postoperative chronic pain
- Tez No: 536240
- Danışmanlar: PROF. NAMİGAR TURGUT, DR. AYŞEGÜL BİLEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Postoperatif kronik ağrı sıklığı 1999 yılında ilk kez tanımlandığından bu yana azalmamıştır; dünya çapında artan cerrahi işlem sayısı da göz önüne alındığında giderek büyüyen bir halk sağlığı problemi halini almaktadır. İnguinal herni onarımı cerrahi sonrası kronik ağrının sık görüldüğü operasyonlardan biridir. Cerrahi sonrası kronik ağrı etiyolojisine dair yapılan çalışmalarda birçok risk faktörüne işaret edilmiştir; özellikle preoperatif ağrı varlığı, uygulanan cerrahi teknik ve peroperatif anestezi ve ağrı yönetiminin önemi üzerinde sıklıkla durulmuştur. Psikososyal faktörlerin cerrahi sonrası kronik ağrı gelişimine etkisini inceleyen araştırmalar son 10 yılda artış göstermiştir. Ancak yine de tek bir cerrahi tipinde, prospektif ve geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç olduğu bildirilmiştir. Çalışmamızda inguinal herni onarımı operasyonu geçiren hastalarda preoperatif anksiyetenin postoperatif kronik ağrı gelişimine olan etkisini belirlemeyi amaçladık. Hastanemiz genel cerrahi kliniğinde inguinal herni operasyonuna alınan 75 hastanın dahil edildiği prospektif gözlemsel nitelikteki çalışmamızda hastalar çalışma ile ilgili bilgilendirilmiş ve yazılı onamları alınmıştır. Hastaların demografik bilgileri ve iletişim bilgileri alınmış, preoperatif ağrı varlığı, şiddeti ve karakteri sorgulanmış, preoperatif anksiyete düzeyleri STAI (durumluk- sürekli anksiyete envanteri) ile ölçülmüş ve kaydedilmiştir. Hastalar ile operasyon sonrası 1. gün serviste yüzyüze ve 1. ay, 3. ay ve 6. ay telefon ile görüşme sağlanarak inguinal bölge ve çevresinde ağrı varlığı, şiddeti ve karakteri, bu ağrı için analjezik kullanım sıklığı sorgulanmıştır. 3. ay ve 6. ayda ağrısı olan hastalara bu ağrının günlük yaşamlarını ne oranda etkilediği sorulmuştur. BULGULAR 3. ayda hastaların %46.9 'unda ağrı mevcuttur. (NRS ≥1) 6. ayda ise hastaların %39.1'inde ağrı mevcuttur.(NRS ≥1) NRS≥4 olan hastaların oranı 3. Ayda %29.7, 6. Ayda %25'tir. Hastaların STAI -D skorları ile operasyon sonrası 1. ay, 3. ay ve 6. ay NRS skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since it was first defined in 1999 the frequency of postoperative chronic pain has not decreased unti ltoday; given the increasing number of surgical procedures worldwide it's a growing public health problem. Inguinal hernia repair is one of the operations in which chronic pain after surgery is common.Several risk factors have been pointed out in studies on the etiology of chronic pain after surgery;especially the presence of preoperative pain, the surgical technique applied and the importance of peroperative anesthesia and pain management are frequently emphasized. Researches about the effect of psychosocial factors on development of chronic pain after surgery has been increased over the last 10 years. However, the need for prospective and large scale studies in one type of surgery have been reported. In this study, we aimed to determine the effect of preoperative anxiety on postoperative chronic pain development in patients undergoing inguinal hernia repair. MATERIALS AND METHODS In this prospective observational study of 75 patients who underwent inguinal hernia repair operation in the general surgery clinic of our hospital, patients were informed about the study and written informed consentwas obtained. Demographic information and contact information were obtained, preoperative pain severity and characteristics were questioned and preoperative anxiety levels were measured and recorded with STAI. (State-Trait Anxiety Inventory) On the first postoperative day patients were interviewed face to face and 1, 3 and 6 months after the operation, by phone to ask the presence of pain in the inguinal region and surroundings, the severity and character of pain and the frequency of analgesic consumption for this pain. Patients who have pain at 3rd and 6th months were asked about to what extent this pain affected their daily lives. RESULTS 46.9% of the patients had pain at 3th month. (NRS ≥1) 39.1% of the patients had pain at 6th month. (NRS ≥1) The rate of patients with NRS≥4 was 29.7% in the 3rd month and 25% in the 6th month. There was a statistically significant relationship between STAI-D scores and NRS scores at 1st, 3rd and 6th months postoperatively.