İnmeli bireylerde öz etkililik ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of self-efficacy and quality of life in stroke patients
  1. Tez No: 536239
  2. Yazar: HİLALNUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnme yaşamın tüm alanlarını etkileyen, yüksek mortalite ve morbidite riski taşıması sebebiyle önemli bir sağlık problemidir. İnme, bireylerin nörolojik ve fiziksel işlevlerini etkilemenin yanında, günlük yaşam aktivitelerinde bağımlılığa ve yaşam kalitesinin etkilenmesine sebep olmaktadır. İnmeli kişilerde yaşam kalitesini; ileri yaşın, kadın cinsiyetin, sosyal ve fiziksel çevrenin, emosyonel, kognitiv ve mental durumun, engellilik düzeyinin vb. etkilediği belirtilmektedir. Yaşam kalitesi üzerinde etkisi olduğu bilinen bir diğer önemli kavram, öz etkililiktir. Öz etkililik ve yaşam kalitesi düzeyleri birbirlerini olumlu ve olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu nedenle inmeli bireylerde hastalık yönetiminde birlikte ele alınmasının önemi vurgulanmaktadır. Bu anlamda çalışma inmeli bireylerde öz etkililik ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılan kesitsel nitelikte araştırmadır. Araştırmanın evreni, bir devlet hastanesi polikliniklerinde hizmet alan inme tanısı olan bireyler örneklemi ise, 170 birey oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak:“Sosyo-Demografik Özelliklere İlişkin Bilgi Formu”,“İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve“Kronik Hastalıklarda Öz Etkililik Ölçeği”kullanılmıştır. Bireylerin %60,6' sının erkek, %69,9' unun bir kez atak geçirdiği, %48,8'inin kısmi bağımlı olduğu ve en sık yürüme güçlüğü (%75,9), yorgunluk (%69,4) şikayetlerinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
As stroke carries a high risk of mortality and morbidity it is an important health problem which affects all areas of life. Stroke causes to be dependent and affects quality of life in daily life activities besides of affecting the neurological and physical functions of individuals. It is stated that quality of life of people with stroke is affected by the advanced age, female gender, social and physical environment, emotional, cognitive and mental status, level of disability etc. Self-efficacy is another important concept known to have an effect on quality of life. Self-efficacy and quality of life levels are affecting each other positively and negatively. Therefore, the importance to contextualize both is emphasized in disease management in individuals with stroke. In this sense, the study is a cross-sectional study which determines the relationship between self-efficacy and quality of life in individuals with stroke. The population of the study is patients diagnosed with stroke in an outpatient clinic of a public hospital. The sample size was 170. The“Information Form for Socio-Demographic Characteristics”,“Stroke Specific Quality of Life Scale”and“Self-Efficacy Scale on the people with Chronic Diseases”were used as data collection tools. It is found that 60.6% of the individuals were men in whom 54.7% had one attack, 48.8% were medium level dependenced and the most common complaints were about gait disturbance (75.9%) and fatigue (69.4%).