Tiroid disfonsksiyonu ve tiroid otoantikorları ile idrarla atılan protein miktarı arasındaki ilişki
The relationship between thyroid dysfunction and thyroid autoantibody and proteinuria
- Tez No: 536253
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT SUHER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Tiroid hormonları genel olarak hücre çekirdeklerinde transkripsiyonu artırarak enzim enzim proteinleri, yapısal proteinler, taşıyıcı proteinler ve diğer maddelerin sentezinde artışına yol açar. Ayrıca böbreklerin gelişmesinde ve görevlerini yerine getirmesinde önemli rol oynar. Bu çalışmada tiroit disfonksiyonu ve tiroid oto antikorlarının proteinüri üzerine etkileri araştırılırmıştır. METOT: Tiroit disfonksiyonu ve/veya tiroit oto antikor pozitifliği saptanan ve proteinüriye neden olabilecek hastalığı olmayan 46'sı erkek, 104'ü kadın toplam 150 hasta çalışmaya kabul edilmiştir. Hastaların TSH, sT3, sT4, Anti-TPO, ve Anti-TG ve 24 saatlik idrarda protein değerleri tespit edilmiştir. SONUÇ: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 41.0112.74 olup erkek cinsiyet oranı %30.6 (n: 46), kadın cinsiyet oranı %69.3 (n: 104) olarak tespit edilmiştir. Çalışmaya alınan tüm hastalarda proteinüri prevalansı % 27,1'dir. Hipotirodizim saptanan hastalarda proteinüri prevelansı hipertiroidizm saptanan hastalara göre daha fazla tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Thyroid hormones generally increase transcription in cell nuclei, leading to an increase in enzyme, enzyme proteins, structural and other proteins, proteins, and other protein synthesis. It also plays an important role in the development and functioning of kidneys. An analysis of thyroid dysfunction and proteinuria of thyroid autoantibodies was investigated in this study. Methods: A total of 150 patients (46 male, 104 female) with thyroid dysfunction and/or thyroid autoantibody positivity who did not have the potential for proteinuria were included in the study. TSH, sT3, sT4, Anti-TPO, and Anti-TG and 24-hour urine protein values.were determined. Results: The mean age of the patients included in the study was 41.01 ±12.74 years and the male gender ratio was 30.6% (n: 46) and the female gender ratio was 69.3% (n: 104). The prevalence of proteinuria was 27.1% in all patients. The prevalence of proteinuria was higher in patients with hypothyroidism than in patients with hyperthyroidism.