Uçucu kül katkısının çimento dayanımına etkisi
Effect on the cement strength of fly ash additive
  1. Tez No: 536255
  2. Yazar: İSA ELTEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR DÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada uçucu kül katkısının çimento dayanımlarına etkisi incelenmiştir. Endüstriyel sanayi atığı olan uçucu külün bertaraf edilmesi işleminde Çimento Sektörü çok önemli bir yer kaplamaktadır. İki farklı tip uçucu kül katkısı, %3, %5, %10, %15, %20, %25, %30, %35, %40, %45 ve %50 oranlarında çimento öğütme prosesine entegre edilmiş ve sonrasına çimentonun mekanik dayanımına ne derece etki ettiği incelenmiştir. %5 uçucu kül katkısının, çimentonun 28 günlük dayanımındaki olumlu etkisi bu çalışmada gözlemlenmiştir. Uçucu kül miktarının artması ile çimentonun mekanik dayanımı arasında ters orantı gözlemlenmiş ve uçucu külün çimento entegrasyonunda optimum bir nokta bulunduğu tespit edilmiştir. Optimum noktadan uzaklaşıldıkça mekanik dayanıma olumsuz etki eden uçucu kül entegrasyonu çimentonun mekanik dayanımlarını, minimum sağlanması gereken mekanik dayanımdan çok daha az seviyelere getirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect on the cement strength was investigated. Cement industry occupies a very important place in the disposal of industrial fly ash waste. Two diffirent types of fly ash additives have been integrated into the cement grinding process in %3, %5, %10, %15, %20, %25, %30, %35, %40, %45 and %50 ratios and fly ash affects on the cement mechanichal strength has been investigated. The positive effect of %5 fly ash contribution on the 28days strength of cement was observed. An inverse relationship was observed between increasing fly ash content and the mechanical strength of the cement and it was determined that fly ash additive has an optimum point in cement integration. As it moved away from the optimum fly ash additive point had a negative effect mechanichal strength of cement.