Cam elyaf katkılı geopolimer ile iyileştirilen zeminlerin mekanik özelliklerinin incelenmesi ve istatistiksel modellemesi
Investigation and statistical modelling of mechanical properties of soils improved with glass fiber reinforced geopolymer
  1. Tez No: 963252
  2. Yazar: ADNAN NASIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA BURAK EKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çevre dostu olarak tanımlanan geopolimerlerin geoteknik mühendisliğinde kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bu tez çalışmasında cam elyaf katkılı geopolimer kullanılarak iyileştirilen zeminlerin mekanik özellikleri incelenmiş olup elde edilen verilerin istatistiksel modellemesi gerçekleştirilmiştir. Yürütülen iyileştirme metodu çimento kullanımı ile salınan karbondioksit gazının azaltılmasını teşvik etmektedir. Bu çalışmada çevreci bir yaklaşımla çimento kullanmadan zemin iyileştirme çalışmalarının gerçekleştirilebileceği vurgulanmıştır. Çalışmanın amacı dahilinde cam elyaf katkısı olmadan hazırlanan kontrol karışımlarındaki sodyum silikat, sodyum hidroksit, uçucu kül ve benzeri diğer malzemelerin oransal dağılımı için literatürdeki çalışmalar referans alınmıştır. Cam elyaf katkısız kontrol karışımlarının eğilme ve basınç dayanımı test sonuçları elde edildikten sonra kontrol karışımlarına çeşitli boy ve oranlarda eklenen cam elyaf katkıları ile birçok farklı kombinasyon elde edilmiştir. Oluşturulan karışımlar için belirlenen kürleme sürelerinin ardından elde edilen numuneler serbest basınç ve eğilme testlerine tabi tutulmuş olup cam elyaf katkısının eğilme ve serbest basınç dayanımına olan etkisi araştırılmıştır. Numunelerdeki elyaf dağılımı taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleri ile de ayrıca ele alınmıştır. Elde edilen veriler için çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılarak veriler arasındaki korelasyonlar incelenip karışım oranlarına bağlı olarak tahmin denklemleri oluşturulmuştur. Böylece cam elyaf katkılı geopolimer kullanılarak iyileştirilen zeminler için sonraki araştırmacılara yol gösterebilecek fonksiyonlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The use of geopolymers, which are defined as environmentally friendly, is becoming increasingly widespread in geotechnical engineering. In this thesis, the mechanical properties of soils enhanced with glass fiber-reinforced geopolymer were investigated, and the resulting data were statistically modeled. The conducted method promotes the reduction of carbon dioxide gas emitted by using cement. This study underscores that soil improvement can be accomplished without the use of cement, adopting an environmentally sustainable approach. Within the scope of the study, the proportional distribution of materials such as sodium silicate, sodium hydroxide, fly ash, and other similar components in the control mixtures prepared without glass fiber reinforcement was determined with reference to existing literature. Following the acquisition of flexural and compressive strength test results of the control mixtures without glass fiber reinforcement, various combinations were generated by incorporating glass fiber in different lengths and proportions into the control mixtures. The specimens obtained after the designated curing periods for the prepared mixtures were subjected to unconfined compression and flexural strength tests, and the effects of glass fiber reinforcement on both flexural and unconfined compressive strength were investigated. The fiber distribution in the specimens was also examined using a Scanning Electron Microscope(SEM) analysis. The obtained data were analyzed using various statistical methods to examine the correlations between variables, and predictive equations were developed based on the mixture proportions. Consequently, functions that may guide future researchers have been proposed for soils improved using glass fiber-reinforced geopolymer.