Synthesis of selenium-incorporated alpha-tricalcium phosphate and evaluation of its cement-type reactivity
Selenyum katkılı alfa-trikalsiyum fosfat sentezi ve çimento tipi reaktivitesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 536257
  2. Yazar: BERSU BAŞTUĞ AZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANER DURUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sentetik kemik grefleri kemik hasarları durumunda tahrip olmuş parçaları doldurmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Alfa-trikalsiyum fosfat (α-TCP), sert dokuların yerine konulmasında yaygın olarak kullanılan çekici bir kalsiyum ortofosfattır. Çimento tipi reaksiyonla sulu çözeltilerde ve vücut sıcaklığında, sert kemik dokusu iyileştirici madde olan ve kemik defekti doldurma işlemlerinde kullanılan apatit çimentosuna dönüşür. Son zamanlarda sertleşmiş çimento ürünlerinin terapötik etkisinin geliştirilmesi, bu konsept içinde incelenmektedir. Metalik iyonlar, organik ilaçlarla ve proteinlerle karşılaştırıldığında, yüksek kullanılabilirlik ve kararlılıklarından ötürü umut vaat eden terapötik ajanlardır. α-TCP'ın terapötik özelliklerini geliştirmek için çeşitli metalik iyonlar katkılanmaktadır. Bu tez çalışmasında, bu amaç için Selenyum (Se) iyonu, anti-kanserojen etki sağlamak için α-TCP'a katılmaktadır. Se-katkılı α-TCP (α-TCP:Se), özel olarak sentezlenmiş monetit (CaHPO4:Se) ve kalsiyum karbonatın (CaCO3) katı hal reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Farklı miktarlarda Se eklenerek sentezlenmiş α-TCP ürünlerinin mikroyapısal ve morfolojik özelliklerinin katkılamadan etkilenmemektedir. %2'ye kadar Se-katkılanmasıyla XRD analizlerinden elde edilen tek faz α-TCP'dır, fakat ağırlıkça %2'den fazla Se-katkılanması α-TCP ile hidroksiapatit (HAp) oluşumuna yol açmaktadır. α-TCP'den kalsiyumca eksik hidroksiapatit (CDHAp) çimento tipi dönüşüm reaksiyonu katkısız ve farklı miktarlarda Se içeren α-TCP ürünleri ile yapılmıştır. Çimento tipi dönüşümün hidrasyon kinetiği Se'nin varlığı ile olumlu olarak değişmiştir. Ağırlıkça daha fazla Se eklenmesi çimento tipi dönüşüm kinetiğini yavaşlatmaktadır. Se-katkılı ve saf α-TCP için morfolojik özellikler aynı kalmaktadır. Ağırlıkça %2'den daha az Se-katkısı, başka herhangi bir kalsiyum fosfat ürünü oluşmaksızın sadece α-TCP elde etmek için ve α-TCP'den CDHAp'a çimento-tipi reaksiyonu daha yüksek hidrasyon kinetiğine sahip olduğu için kritik sınır olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the case of bone defects and damages synthetic bone grafts have been widely used for filling the damaged parts. Alpha-tricalcium phosphate (α-TCP) is an attractive calcium orthophosphate as replacement of hard tissues. It converts from powder form to hardened apatite, by cement-type reaction in aqueous solutions, which is therefore a promising hard bone tissue analog and clinically used in bone defect filling operations. In this concept adding therapeutic function to the hardened cement products is an additional challenge and research interest. When compared with organic drugs and proteins, metallic ions are promising therapeutic agents because of their high availability and stability. In order to improve the therapeutic properties of α-TCP, various metallic ions can be incorporated. In this study, selenium (Se) ion has been incorporated to α-TCP to give anti-carcinogenic effect. Se-incorporated α-TCP (α-TCP:Se) has been synthesized by the solid-state reaction of custom synthesized Se-incorporated monetite (CaHPO4:Se) and calcium carbonate (CaCO3). The microstructural and morphological properties of as synthesized α-TCP products with different amounts of Se-incorporation remain unaffected by doping. Up to 2 wt. % Se-incorporation, the only phase obtained from the XRD analyses is α-TCP, however, higher than 2 wt. % Se-incorporation to α-TCP leads to formation of the hydroxyapatite (HAp) together with α-TCP. Complete cement-type conversion from α-TCP to calcium-deficient hydroxyapatite (CDHAp) has been performed with pure and different amount of Se-incorporated α-TCP products. The hydration kinetics of cement-type conversion is positively changed with the presence of Se. Higher than amount of Se addition slows down the kinetics of cement-type conversion. The morphological properties are remained same for Se-incorporated and pure α-TCP. Less than 2 wt. % Se doping is critical limit for obtaining only α-TCP without formation of any other calcium phosphates and it's critical for faster hydration kinetics of cement conversion reaction from α-TCP to CDHAp.