Servikal ve üst torakal miyofasyal tetik nokta görülen bireylerde fasyal gevşetmenin ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effects of fascial releasing on pain and quality of life in patients with cervical and upper thoracic myofascial trigger point
  1. Tez No: 536285
  2. Yazar: RAMAZAN KURUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM AVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, servikal ve üst torakal tetik nokta görülen bireylerde miyofasyal gevşetme tekniklerinin sham uygulamaya göre ağrı, basınç eşiği, eklem hareketi ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya yaş ortalaması çalışma grubunda 43,10±13,04 yıl kontrol grubunda 43,15±12,52 yıl olan toplam 75 birey dahil edildi. Bireyler rastgele olarak çalışma grubu (n=37) ve kontrol grubu (n=38) olarak 2 gruba ayrıldı. Çalışmaya katılan bireylere 4 hafta boyunca haftada 2 kez 30 dakika miyofasyal gevşetme veya sham uygulama yapıldı. Basınç ağrı eşiğini değerlendirmek için algometre, hissedilen ağrı için vizüel analog skalası, servikal normal eklem hareketi için gonyometrik ölçüm, özürlülük için boyun dizabilite indeksi ve global algılanan etki ölçeği kullanıldı. Ölçümler uygulama öncesi, 4 hafta sonra ve 12 hafta sonra olmak 3 kez tekrarlandı. Bireylerin vizüel analog skalası, normal eklem hareket ölçümü ve boyun dizabilite indeksi skorlarında ön test-son test arasında çalışma grubu lehine anlamlı artış bulundu (p0,05). Algometre değerlerinde ön test-son test arasında gruplar arasında anlamlı değişim bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of myofascial release techniques compared to sham on pain, pressure threshold, movement range and quality of life in patients with cervical and upper thoracic trigger points. A total of 75 subjects with a mean age of 43,10±13,04 in study group and 43,15±12,52 in control group were included in the study. Subjects were randomly divided into two groups as study group (n = 37) and control group (n = 38). Myofascial release and sham application were performed twice a week with 30 minute sessions for 4 weeks. Algometer, visual analog scale, range of motion, neck disability index and global perceived effect scale were used for assessment. Measurements were repeated 3 times at baseline, 4 weeks later and 12 weeks later. There was a significant difference between pre-test post-test in favor of the study group in terms of visual analog scale, range of motion, neck disability index scores (p 0.05). There was no significant difference between pre-test post-test of algometer between the groups (p>0.05).