Tıkanma ikterli olgularda mortalite ve morbidite yi etkilenyen preoparatif ve postoperatif prognostik faktörler
Predi̇ctors of mortali̇ty and morbi̇di̇ty i̇n acute obstructi̇ve jaundi̇ce: Impli̇cati̇on of preveti̇ve measures
  1. Tez No: 536297
  2. Yazar: KORAY HIDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADAM USLU, UZMAN AHMET AYKAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 20
Özet
Akut obstrüktif sarılıkta mortalite ve morbiditenin belirleyicileri: koruyucu önlemlerin anlamı. ÖZET AMAÇ: akut tıkanıklık sarılığında (AOJ) meydana gelen atak olayların, sistemik vasküler rezistansta endotoksemiye bağlı azalmayla ve safra tuzunun aracılık ettiği natriürezis ve diürezin azalmasına yol açacak şekilde karakterize edilir. Etkili plazma hacmi. METODOLOJİ: bu değişikliklerin önlenmesini amaçlayan prospektif bir protokol 104 ardışık hasta aoj'de gerçekleştirilmiştir. Ameliyat öncesi mortalite ve morbiditeyi öngören preoperatif risk faktörleri tekrar değerlendirildi ve düzelebilen faktörler belirlendi BULGULAR: sarılık başlangıcı ile ameliyat arasındaki ortalama süre 9.3 gündü. Perioperatif mortalite %0 idi. Tedavi protokolünün esasları, sırasıyla porto endotoksemi ve safra sepsisinin önlenmesi ve yeterli şekilde değiştirilmiş sıvı ve elektrolitler ile vücut ağırlığının korunması i.in laktuloz ve sedazolin uygulamasıdır. Perioperatif dönemde herhangi bir hastada klinik olarak anlamlı beslenme açığı görülmedi. Geç mortaliteyi öngören özgün faktöri preoperatif alanin transaminaz değeriydi. Renal hemodinami ve hematolojik parametreler operasyon öncesinde tamamen düzeltilebildi ve malign ya da benign biliyer sitriktürlü hastalar yarar sapğlandı ve tedaviye benzer yaıt verdi SONUÇLAR: Akut öbstrüktif sarılık'da aferent olayların aktivasyonunu ve ilerlemesini önlemek için alınan önlemler ve mükemmel klinik sonuçlarla sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
Predictors of mortality and morbidity in acute obstructive jaundice: implication of preventive measures. Abstract BACKGROUND/AIMS: The afferent events in acute obstructive jaundice (AOJ) are characterized by endotoxemia-induced decrease in systemic vascular resistance and bile salt mediated natriuresis and diuresis leading to diminished effective plasma volume. METHODOLOGY: A prospective protocol aimed at preventing those alterations was carried out in 104 consecutive patients with AOJ. The preoperative risk factors that predict postoperative mortality and morbidity were reevaluated and correctable factors were identified. RESULTS: The average duration between the initiation of jaundice and surgery was 9.3 days. The perioperative mortality was 0%. The essentials of the treatment protocol were lactulose and cefazolin administration respectively for the prevention of portal endotoxemia and biliary sepsis and maintenance of body weight with adequately replaced fluid and electrolytes. Clinically relevant nutritional deficit was not observed in any of the patients during the perioperative period. The unique factor that predicted late mortality was the preoperative alanine transaminase value. Renal hemodynamics and hematologic parameters were completely correctable before the operation and patients with malignant or benign biliary strictures benefited and responded to the treatment similarly. CONCLUSIONS: Measures taken to prevent the activation and progression of the afferent events in AOJ, have resulted in excellent clinical outcomes.