Gürültüye bağlı işitme kaybında oleuropeinin etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of oleuropein on noise-induced hearing loss
  1. Tez No: 536296
  2. Yazar: ÖZGÜR KÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH SÜTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç ve Hipotez Bu çalışmamızda antioksidan özellikleri olduğu bilinen Oleuropein (OLE) bileşiğinin sıçanlarda oluşturulan gürültüye bağlı işitme kaybı (GBİK) modelindeki olası koruyucu etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem Araştırmaya dahil edilen 28 erişkin erkek albino sıçan rastgele dört gruba ayrıldı. Kontrol serum fizyolojik (SF) (n=7) grubu; gürültü verilmeyen ve etken madde çözeltisi ile eş hacimde olacak şekilde 2 cc/kg/gün SF uygulanan grup, kontrol OLE (n=7) grubu; gürültü verilmeyen ve 50 mg/kg/gün OLE uygulanan grup olarak düzenlendi. Deney SF (n=7) grubu; gürültü verilen ve 2 cc/kg/gün SF uygulanan grup, deney OLE (n=7) grubu; gürültü verilen ve 50 mg/kg/gün OLE uygulanan grup olarak düzenlendi. Tüm sıçanlara SF ve OLE oral gavaj yoluyla uygulandı. Deney grubundaki toplam 14 sıçana 120 dB SPL şiddetinde, 4 kHz oktav bantta 4 saat süre ile gürültü verildi. İşitme düzeyi ölçümleri 4, 8, 12, 16 ve 32 kHz frekanslarında işitsel uyarılmış beyinsapı potansiyelleri (İUBP) ve distorsiyon ürünü otoakustik emisyon (DPOAE) testleri ile yapıldı. İUBP ve DPOAE testleri gürültü verilmesi öncesinde ve gürültü verilmesi sonrası 1, 7 ve 10. günde yapıldı. Son testler sonrası 10. günde tüm sıçanlar sakrifiye edildi. Sakrifikasyonun ardından sıçanların temporal kemikleri çıkarılarak koklea ve spiral ganglion hücreleri ışık mikroskobunda hematoksilen-eozin ve TUNEL boyama yöntemiyle değerlendirildi. Bulgular İUBP testi sonuçlarına göre deney OLE grubunda, deney SF grubuna kıyasla tüm frekanslarda daha iyi işitme eşikleri elde edildi. İstatistiksel anlamlılık ise 8, 12, 16 ve 32 kHz frekanslarda görüldü (p0,05). Sonuç Elde edilen bulgulara göre OLE gürültüye bağlı işitme kaybında kullanılabilecek faydalı bir antioksidan olabilir. Ancak bu koruyucu etkinin kanıtlanmasına yönelik ek araştırmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective and Hypothesis In this study, it was aimed to investigate the possible protective effect of Oleuropein (OLE) compound, which is known to have antioxidant properties in noise induced hearing loss (NIHL) rat animal model. Materials and Methods Twenty-eight adult male albino rats included in the study were randomly assigned into four groups. Groups were designated as: Control serum physiological (SF) group (n = 7), the group which were not exposed to noise and administred equivalent volume of active substance solution 2 cc / kg / day SF. Control OLE (n = 7) group, with no noise exposure and 50 mg / kg / day OLE administration. Test SF (n = 7) group; the group that was exposed to noise and administered 2 cc / kg / day SF; and test OLE (n = 7) group, the group that was exposed to noise and OLE administered at 50 mg / kg / day. SF and OLE were administered via oral gavage to all rats. A total of 14 rats in the test group were subjected to noise at 120 dB SPL 4 kHz octave band for 4 hours. Hearing level measurements were made with auditory brainstem responses (ABR) and distortion product autoacoustic emission (DPOAE) tests at 4, 8, 12, 16 and 32 kHz frequencies. ABR and DPOAE tests were performed before the noise exposure and on the 1st, 7th and 10th days after the noise exposure. After the last hearing assesments, all rats were sacrificed on the 10th day. After sacrification, temporal bones of the rats were removed and the cochlea and spiral ganglion cells were evaluated by light microscopy using hematoxylin-eosin and TUNEL staining. 4Results ABR test revealed better hearing thresholds in the test OLE group at all frequencies compared to the test SF group. Statistical significance was observed at frequencies of 8, 12, 16 and 32 kHz (p 0,05). Conclusion Oleuropein might be a useful antioxidant that can be used in noise induced hearing loss. However, additional research is required for confirmation of this protective effect.