Bilateral inguinal herni tamirinde transabdominal preperitoneal onarım tekniğinin (tapp) etkinliği
The effectiveness of transabdominal preperitoneal repair technique (tapp) in bilateral inguinal hernia repair
- Tez No: 536313
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KEMENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kliniğimizde bilateral ve nüks kasık fıtıklarının onarımında uygulanan laparoskopik transabdominal pre-peritoneal herni onarımı (TAPP) operasyonunun klinik sonuçlarını incelemektir. Yöntem ve Gereçler: Bu çalışmaya kliniğimizde Şubat 2007 ile Aralık 2011 tarihleri arasında TAPP uygulanan tüm hastalar dahil edilmişlerdir. Hasta verileri prospektif olarak hazırlanan bir veri tabanı kullanılarak kaydedilmiş olup incelenen veriler; 1) demografik bulgular (yaş, cinsiyet) 2) ameliyat öncesi anesteziyoloji riski 3) ameliyat endikasyonları (bilateral herni, nüks herni), 4) peroperatif bulgular (Nyhus sınıflandırmasına göre tespit edilen herni tipleri, ameliyat süresi, kullanılan mesh türü, peroperatif komplikasyonlar, açığa dönüş gereksinimi) 5) postoperatif bulgular (postoperatif ağrı düzeyleri, postoperatif komplikasyonlar, postoperatif hastanede yatış ve normal aktiviteye dönüş süreleri) 6) postoperatif ortalama takip süresi ve 7) uzun dönem takip sonuçları (nüks, süreğen nevralji) 8) öğrenme sürecinin etkisi şeklindedir. Bulgular: Çalışmamızda değerlendirilen toplam 70 hastanın %97,1' si erkekti ve yaş ortalamaları 53,4±13,6 idi. Fıtık onarım endikasyonları ise 68 (%97,1) hastada bilateral inguinal herni, 2 hastada nüks inguinal herni şeklindeydi. Çalışmamız süresince peroperatif komplikasyon olarak yalnızca 2 hastada inferior epigastrik arter yaralanması meydana geldi. Çalışmamızda ortalama operasyon süresi 80,6±26,5 dakika olarak hesaplandı. Postoperatif erken dönemde görülen tek komplikasyon 4 (%5,7) hastada ortaya çıkan hematomdu. Çalışmamızda postoperatif yatış süresi ortalama 1,21±0,67 gün olarak gerçekleşti. Çalışan hastaların işlerine, çalışmayan hastaların ise günlük normal aktivitelerine dönüş süreleri ortalama 10,5±4,7 (aralık;5-25) olarak tespit edildi. Çalışmamızda hastalar postoperatif olarak ortalama 25,9±19,4 ay olarak takip edildi. Bu süreçte 6 olguda tek taraflı, 1 olguda ise bilateral olmak üzere toplam 7 (hastaların %10'u, onarımların %5,8'i) hastada nüks geliştiği tespit edildi. Ameliyat süresinin ve postoperatif ilk 3 saatteki VAS değerlerinin son 20 hastada öğrenme sürecindeki ilk 50 hastaya oranla daha iyi olduğu tespit edildi. Sonuç: Kliniğimizde bilateral ve nüks inguinal hernilerin tedavisinde rutin olarak kullandığımız TAPP tekniğinin klinik sonuçlarını incelediğimiz bu çalışmanın ışığında, bu tekniğin özellikle bilateral ve nüks fıtıkların onarımında güvenle kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the clinical outcomes of laparoscopic transabdominal pre-peritoneal hernia repair (TAPP) in bilateral and recurrent inguinal hernia repair. Methods and Materials: This study included all patients who underwent TAPP between February 2007 and December 2011 in our clinic. Patient data were recorded using a prospectively prepared database and the data analyzed; 1) demographic findings (age, gender) 2) Preoperative anesthesiology risk 3) indications of surgery (bilateral hernia, recurrent hernia), 4) peroperative findings (type of hernia detected according to Nyhus classification, duration of surgery, type of mesh used, perioperative complications, need for reversion) 5) postoperative findings (postoperative pain levels, postoperative complications, postoperative hospitalization and return to normal activity) 6) Postoperative mean follow-up time and 7) long-term follow-up results (recurrence, chronic neuralgia) 8) The effect of the learning process. Results: A total of 70 cases (67 [97.1%] males with the mean age of 53.4±13.6 years) were included. The indications for hernia repair were bilateral inguinal hernia in 68 patients (97.1%) and recurrent inguinal hernia in 2 patients. In our study, inferior epigastric artery injury occurred in only 2 patients as peroperative complications. In our study, the mean operation time was 80.6 ± 26.5 minutes. The only complication seen in the early postoperative period was the hematoma in 4 (5.7%) patients. In our study, the mean postoperative hospital stay was 1.21 ± 0.67 days. Postoperative follow-up protocol revealed that patients returned work or normal activity 10.5±4.7 (range; 5-25) days after the surgery. In our study, the patients were followed up as mean 25.9 ± 19.4 months postoperatively. In this process, unilateral in 6 cases and bilateral in 1 case was to be a total of 7 (10% of patients, 5.8% of the repairs) developed recurrence. The operation time and postoperative first 3 hours VAS values were better in the last 20 patients compared to the first 50 patients in the learning process. Conclusion: In the light of this study in which we examined the clinical results of the TAPP technique, which we routinely used in the treatment of bilateral and recurrent inguinal hernias, we believe that this technique can be used safely in the repair of bilateral and recurrent hernia.