Prostatizmli hastalarda obstrüksiyonun belirlenmesinde basınç-akım çalışmasının yeri ve önemi
The role of pressure-flow study in the determination of obstruction in patients with prostatism
  1. Tez No: 536312
  2. Yazar: ÜNSAL ÖZKUVANCI
  3. Danışmanlar: UZMAN NEJAT CANBAZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Basınç akım çalışması alt üriner sistem semptomları (AÜSS) olan hastalarda infravezikal obstrüksiyon mevcudi- yetini saptayabilen değerli bir tanı yöntemidir. Ancak teknik pahalı ve invaziv olması yanı sıra özel bir ekipmanı da gerektirmektedir. Bu prospektif çalışma basınç akım çalışmasının AÜSS olan her olguda yapılmasının gerekli olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca obstrüksiyonu belirlemede kullanılan diğer non-invaziv paramet- relerin basınç akım çalışmasına aday hasta seçiminde yararlı olup olmayacağı araştırılmıştır. Bu amaçla kliniğimize AÜSS yakınmaları ile başvuran 50 hastada yapılan basınç akım çalışmasının sonuçları bu hastalardan elde edilen diğer 3 parametre ile karşılaştırılmıştır. Bu parametreler uluslararası prostat semptom skoru (IPSS), rezidüel idrar ve maksimal idrar akım hızıdır (Omax). Bunlardan rezidüel idrar ve Omax, basınç akım çalış- ması sonuçları ile korelasyon gösterirken IPSS de böyle bir özellik saptanamamış, en iyi sonuçlar ise Omax ile sağ- lanmıştır. Sonuç olarak şu bulgulara ulaşılmıştır: 1- Omax değeri 10ml/sn nin altında olan AÜSS'li hastalarda obstrüksiyonu saptamak için ilave bir ürodinamik çalışmaya gerek yoktur. 2- Omax değeri 10-15 ml/sn arasında olan AÜSS'li hastalarda obstrüksiyon tanısı koyabilmek için basınç akım çalışmasının mutlak endikasyonu mevcuttur. 3- Omax değeri I5mi/sn'nin üzerinde olan hastalarda yüksek semptom skoru ve/veya 50 ml'nin üzerinde rezide- ül idrar mevcutsa basınç akım çalışması yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Pressure flow study is a valuable diagnostic test which enables to identify the existence of intravesical obstruction in ihe patients with lower urinary tract symptoms (LUTS). But it has some disavantages such as being invazive and expensive and ii also needs a special eguipment. These prospective trial attemped to determine whether or not pres- sure flow study is mandatory in every case with LUTS. Additionaliy, it was investigated whether or not the other non- invaziv parameters used for identifying obstruction are useful in detecting patients who are candidates for pressure flow studies. For this purpose, the results of pressure flow studies performed in 50 patients who were admitted to our clinic with LUTS were compared with the other parameters obtained from them. These parameters were İnternational Pros- tate Symptom Score (IPSS), post voiding residual urine and maximum flow rate (Omax). Of these non-invaziv pra- meters, the post voiding residual urine and Omax correlated well the results of pressure flow studies but IPSS did not. However, the best correlation was found between Omax and pressure flow study. As a conclusion we think; I- There is no need to do a further urodynamic study for diagnosing obstruction in patients with Omax value be- low than 10 ml/sec. 2- Pressure flow studies are certainly indicated in patients with LUTS having Omax value between 10 and 15 mil/sec for diagnosing obstruction. 3- In the patients with Omax value greater then 15ml/sec, pressure flow studies should be performed if they ha- ve severe symptom score and/or the amount of residual urine greater than 50 ml.