Çimento sektöründe uygulanan iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının incelenmesi ve değerlendirilmesi
Work applied in the cement sector investigation and evaluation of health and safety studies
- Tez No: 536315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜGÜL YILMAZ ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Betonun en önemli hammaddesi olan çimentonun üretimi, başta inşaat sektörü olmak üzere hazır betonun kullanıldığı tüm alanlarda büyük önem taşır. Çimento, kullanım alanının çeşitliliği nedeni ile, ülkemizde ve dünyada, üretimine en çok ihtiyaç duyulan ürünlerden birisidir. Bu ihtiyaç da; zorlu üretim koşullarında, durmaksızın çalışan fabrikalarda, daha fazla iş kazası ihtimalini beraberinde getirmektedir. Ayrıca çimento üretiminde kullanılan makine ve ekipmanların, büyüklüğü ve çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda fabrikalarda olacak iş kazalarının ciddi sonuçlar doğurabileceği ön görülebilir. Çimento üretim aşamalarında yaşanabilecek kazaların insan hayatı ve sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için çimento fabrikalarında yapılacak işe göre planlanan iş güvenliği uygulamaları mevcuttur. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile çalışmalarda iş güvenliği kavramının önemi daha iyi anlaşılmıştır. Bu çalışma kapsamında bir çimento fabrikasında; hammadde temini, üretim, dağıtım ve sevkiyata kadar birçok aşamada olaşabilecek tehlikeler ve bu tehlikelere karşı alınan önlem ve uygulamalar üzerinde durulmuştur. Çalışma, araştırmanın geçtiği fabrikadaki tüm üretim aşamaları gözlemlenerek ve kilit personellerle görüşülerek elde edilen araştırmalar sonucunda daha geniş ve kapsamlı çözüm önerileri sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Süreç içerisinde karşılaşılabilecek riskler, kazalar, meslek hastalıkları anlatılmış ve alınan/alınması gereken önlemler 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The production of cement, the most important raw material of concrete, is of great importance in all areas where ready-mixed concrete is used, especially construction sector. Cement is one of the most demanded products in our country and in the world, due to the diversity of usage area. This need also; in difficult manufacturing conditions, in non-stop factories, it leads to the possibility of more work accidents. Also, considering the size and diversity of the machinery and equipment used in cement production, it can be predicted that the business accidents in the factories may have serious consequences. There are a number of occupational safety practices planned according to the work to be done at cement factories in order to minimize the adverse effects of human accidents and accidents on the human life and health. With the Law No. 6331 on Occupational Health and Safety, the importance of the concept of work security has been better understood. Within the scope of this study, in a cement factory; raw materials, production, distribution and dispatch, as well as the precautions and practices taken against these hazards. The study was designed to provide a broader and comprehensive solution recommendation as a result of the investigations obtained by observing all the production steps in the factory where the research has taken place and interviewing key personnel. The risks, accidents, occupational diseases that may be encountered in the process and the measures to be taken / taken are evaluated within the framework of the Law on Occupational Health and Safety No. 6331.