Bazı elma klon anaçlarında çelik köklenmesinin anatomik ve histolojik olarak incelenmesi
The anatomical and histological investigation in the cutting on rooting of some apple clonal rootstocks
  1. Tez No: 536316
  2. Yazar: EMEL KAÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nde bazı elma klon anaçlarında köklenmenin anatomik ve histolojik olarak incelenmesi amacıyla 2002-2003 yılları arasında yürütülmüştür. Yapılan incelemelerde anaçlar arasında adventif köklerin oluşum yer ve oluşum zamanları bakımından farklılıklar olduğu saptanmıştır. M.9 anacında dikimden 50 gün sonra kallus dokusu içerisinde kök taslaklarına rastlanmış olup, bu taslakların iletim demetleri ile henüz bağlantıya geçmedikleri görülmüştür. MM.106 ve M.26 anaçlarına ait çeliklerden alınan örneklerde kambiyuma yakın floem hücrelerinin farklılaşması sonucu oluşmuş, kök primordiyumlarının oluştuğu gözlenmiştir. Daha ileriki dönemlerde primordiyumların en yakın iletim demeti ile bağlantı kurarak kallus dokusu içerisinden dışarı çıktıkları tesbit edilmiştir. Üzerinde çalıştığımız M.9, MM.106 ve M.26 anaçlarından alınan örneklerde kesintili bir halka şeklinde meydana gelmiş olan sklerenkima tabakasının kök çıkışını engelleyici bir etkide bulunmadığı saptanmıştır. Kambiyumun ise aktif bir yapıda olduğu ve zamanla sekonder yapıları oluşturduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out the Süleyman Demirel University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture, between the years 2002 and 2003. The aim of the research was to study the anatomical and histological investigations of rooting of the some apple rootstocks. It was determined that, there was difference beetwen the rootstocks depending on adventitious root formation time and location. Root primordia was seen in the callus tissue of M.9 rootstock after the 50 days from planting but these primordia hadn't made a connection beetwen the transmission bundles yet. Because of differentation in floem cells close to the cambium root primordium formation observed in the samples taken from MM.106 and M.26 rootstocks. In later stages it was determined that, primordiums that make a connection the nearer transmission system and go out from the callus tissue. It was determined that, the sclerenchima layer formed as an interrupted ring in the samples taken from M.9, MM.106 and M.26 rootstocks had no inhibiting effect on appearing of root. As for cambium is in an active structure and it is determined that it forms seconder structures as the with time.