Lif levha fabrikasında hammadde türlerine göre taşıma maliyetlerinin araştırılması
Research of transporting costs according to raw material types at fiberboard factory
- Tez No: 536372
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Orman endüstrisi ormanlardan kesilen tomruk, odun, vb. haline getirilen ağaçların (hammaddenin) insanların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak üzere işlenmesini üstlenmektedir. Bu üretim sürecinde hammadde (DİMM) olarak tomruk, odun, vb. nesneler, yardımcı madde ve malzeme olarak; bir takım kimyasallar, makineler ve insan gücü bulunmaktadır. Bunların yardımıyla hammaddeye istenilen şekil verilerek belli bir katma değer oluşturulmakta ve üretim tamamlanmaktadır. Bundan dolayı üretim sürecinde kullanılan maliyet unsurlarının hesaplanması ve sonuçta elde edilen ürünün maliyetinin doğru olarak ortaya çıkarılması için maliyet muhasebesi gerekmektedir. Bu çalışmada; lif levha fabrikasında bulunan hammaddelerin türlerine göre taşıma maliyetleri ele alınmıştır. Farklı taşıma yollarının toplam maliyet içerisindeki etkisi, işçilik maliyetlerinin durumu ve stok miktarları ile birlikte ortaya çıkan maliyetler ele alınmıştır. Sonuç olarak benzin ve dizel ile çalışan taşıma araçlarının maliyeti mazot fiyatlarının yüksek olmasından dolayı toplam maliyet içerisinde en büyük payı oluşturduğu gözlemlenmiştir. Ardından ise işçilik maliyetleri göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
Forest Industry claim responsibility for processing of trees that come from the forests and provide for people. At this production process, it is important that wood, timber, etc., for rawmaterial and chemicals, machines and work power for auxiliary product and materials. By these auxiliary products and materials, there will be added-value with giving a shape to rawmaterial and the production will be completed. For this reason, cost accounting is needed for calculating of cost parameters. In this research, according to types of rawmaterials transporting costs at fiberboard factory were examined. Effect of different transporting ways inside total cost, situation of employment cost, and costs about stock quantities were discussed. As a result, cost of the transporting machines which work with gasoline and diesel has the bigges rate at total cost because of high diesel oil cost.