Orta yoğunlukta lif levha (MDF) ile ilgili deneylerin standartlara uygunluğunun araştırılması
A Research on whether medium density fibreboard (MDF) related experiment fit the standards
- Tez No: 85882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ORTA YOĞUNLUKTA LİF LEVHA (MDF) İLE İLGİLİ DENEYLERİN STANDARTLARA UYGUNLUĞUNUN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa SAYIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu araştırma, Ordu' da bulunan Çamsan fabrikasında üretilen orta yoğunlukta lif levha (Medium Density Fibreboard-MDF ) materyallerinin standartlara uygun olup olmadığını ve MDF materyallerine etki eden faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. MDF malzemelerin analizinde, ilgili literatürün taranmasından sonra, araştırmacı tarafından standartlarda yapılması istenen deney metotları ve hesap yöntemlerinden kondisyonlama, kalınlığının ölçülmesi, özgül ağırlığın tespiti, su emme, kalınlığına şişme, eğilme ve yüzeye dik çekme dayanımı, yüzey pürüzlülüğünün tespiti ile ilgili deney metotları ve hesap yöntemlerinin uygulanmasına karar verilmiştir. Deneyler Çamsan fabrikasının laboratuarında gerçekleştirilmiştir. Deneyler ve hesaplamalar sonucunda MDF malzemelerinin kalınlık açısından standartlar dahilinde olduğu görülmüştür, özgül ağırlık, su emme düzeyi kalınlığına şişme oranları itibariyle standartlarda belirtilen toleranslar dahilinde olduğu, eğilme ve yüzeye dik çekme dayanımı ile yüzey pürüzlülüğü bakımından üstün performans gösterdiği tespit edilmiştir. MDF malzemelerine, özgül ağırlık açısından, pres basıncı ve pres süresinin, su emme ve kalınlığına şişme açısından, pres sıcaklığının, pres süresinin, pres basıncının, pres kapanma süresinin, hidrofobik maddelerin ilavesinin, yapıştırıcı maddenin, suyun sıcaklığının, termik muamelenin ve öğütme derecesinin, eğilme ve çekme direnci açısından ise özgül ağırlığın, nemin, levha kalınlığının, pres basıncının, pres sıcaklığının, sentetik tutkal ilavesinin, termik muamelenin, üretim sistemlerinin, buharlama süresinin, maddenin depolanma süresinin, lif öğütme derecesinin ve pres süresinin etki ettiği belirtilmiştir. Bilim kodu : 500.10.20 Anahtar Kelimeler : Lif Levhalar, Orta Yoğunlukta lif levha, MDF. Sayfa Adedi : 67 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ahmet ŞENEL
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON WHETHER MEDIUM DENSITY FIBREBOARD (MDF) RELATED EXPERIMENTS FIT THE STANDARDS (M. Sc. Thesis) Mustafa SAYIN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT This study is conducted in order to determine whether fibreboard materials (MDF) that are produced by the plant Çamsan in Ordu, fit the standarts and factors that affect MDF materials. For the testing, after review of related literature use of experimentation and calculation methots of conditioning, measurament of thickness, determination of specific weight, water sucction, layer thickness swell, bending and resistance to vertical pulling, determination of roughness, is decided by the researcher. Experements are conducted on MDF materials produced by the plant Çamsan in Ordu, in the laboratories of the Çamsan. At the end of the experements it is found that; the thickness values of the MDF materials are in the range of standards.Their spesific weight measures, water sucking, thickness swell proportions are in the levels tolarance interval indicated in the standarts but, they are better than the measures indicated in the standarts in terms of bending, resistance to vertical pulling, and roughness. The factors that are effecting quality of MDF materials, in terms of density; are press pressure and press time, in terms of water suction and layer thickness swell, the factors that are effecting MDF materials press temperature, press time, press pressure, press closure time, addition of hydrophobic material, sticky materials, the degree to which being grinded. The factors in terms of bending and resistance to pulling; are found as density, humidity, board thickness, press pressure, press temperature, addition of synthetic glue, thermic treatment, production systems, evaporation period, deposition period, the degree of fibre grinding, press period. Science code : 500.20. 1 0 Key Words : MDF, Density Fibreboard Page Number : 67 Adsiver : Assist. Prof. Dr.Ahmet ŞENEL